Održana međunarodna konferencija o otvorenim podacima u okviru OBZOR2020 TODO projekta

U razdoblju od 28. studenog do 2. prosinca 2022. godine, u sklopu OBZOR2020 projekta TODO (Twinning Open Data Operational), na kojem je i Fakultet organizacije i informatike jedan od partnera, održana je međunarodna konferencija o otvorenim podacima (International Conference on Open Data) pod nazivom Open Data Challenges and Opportunities in Times of Crisis and Growth.

Konferencija je održana na Sveučilištu u Zagrebu, dok je svečano otvaranje održano u Hotelu Dubrovnik, a uvodne i pozdravne govore uputili su prorektori Sveučilišta u Zagrebu izv. prof. dr. sc. Anamarija Musa i prof. dr. sc. Jurica Pavičić, te prof. dr. sc. Almin Đapo, dekan Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Elizabeta Ivičević Karas, prodekanica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, doc. dr. sc. Ana Kuveždić Divjak, projektna koordinatorica s Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Hrvoje Meštrić, Ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Program međunarodne konferencije ponudio je zainteresiranim dionicima sadržaj bogat aktualnim pozvanim predavanjima eminentnih profesora, radionicama, panel diskusijama te je održano osam tematskih sekcija iz različitih perspektiva i područja otvorenih podataka. Ova znanstvena interdisciplinarna konferencija obuhvatila je širok spektar tema o pravnim, političkim, društvenim, financijskim i tehničkim izazovima u pružanju i korištenju otvorenih podataka općenito te u specifičnim sektorima kao što je obrazovanje, transport i prometne znanosti, javne politike i pravo, poljoprivreda te drugo.

Uz znanstvenike, na konferenciji su prisustvovali stručnjaci iz tijela javne vlasti i organizacija privatnog sektora, kao i korisnici otvorenih podataka i drugi zainteresirani dionici. S Fakulteta organizacije i informatike konferenciju su podržali i prisustvom popratili članovi projektnog tima, voditeljica projekta, izv. prof. dr. sc. Martina Tomičić Furjan, prof. dr. sc. Neven Vrček, izv. prof. dr. sc. Renata Mekovec, izv. prof. dr. sc. Igor Pihir, izv. prof. dr. sc. Nikolina Žajdela Hrustek, mlada istraživačica Larisa Hrustek, administrator projekta Karlo Nadoveza te ostali zainteresirani djelatnici i studenti. Konferencija je održana u hibridnom obliku, uživo i online, te je okupila preko 200 sudionika iz desetak različitih država (7 europskih i 3 izvaneuropske).

Ostale informacije o projektu te održanoj konferenciji možete pronaći na web stranici projekta TODO.