Posjet učenika OŠ Orehovica FOI-u

Fakultet organizacije i informatike je 16. srpnja 2012.g., po drugi puta u mjesec dana ugostio učenike iz Osnovne škole Orehovica: Marinu Oršuš (5. razred), Mateu Horvat (4. razred), Roberta Ignaca (4. razred) i Daria Oršuša (4. razred), koji su pripadnici romske nacionalne manjine, te ravnatelja škole Branka Sušeca, prof., psihologinju Kristinu Horvat, prof., i učiteljicu Ivanu Čurila, prof.

Ovoga puta, Fakultet organizacije i informatike je pozvao ove talentirane učenike kako bi im uručio osobna računala, kao nagradu za izvrstan uspjeh u školi, ali i kao nagradu za njihovu suradnju u okviru FP7 projekta SiS Catalyst „Children as Change Agents for Science and Society“ . Marina, Matea, Robert i Dario su u okviru SiS Catalyst konferencije, održane na Sveučilištu u Zagrebu od 25. do 27. lipnja, gostovali na događanju predstavljanja projekta te su svima prisutnima rekli što očekuju od obrazovnog sustava za romsku nacionalnu manjinu, te koje fakultete žele upisati. Na predstavljanju projekta su uz projektne partnere iz dvadesetak zemalja, prisustvovali i zamjenik ministra za znanost, obrazovanje i sport, dr.sc. Saša Zelenika, te prorektorica za studente i studijske programe, prof.dr.sc. Blaženka Divjak.

Na SiS Catalyst konferenciji je uz četvero učenika OŠ Orehovica bio i bivši učenik te škole, a uskoro student na Sveučilištu u Oklahomi u SAD-u, Benjamin Ignac, koji je svojom osobnom pričom zaista oduševio i dirnuo sve prisutne. On će od sljedeće akademske godine početi studij geografije i antropologije. Benjamin, kao i ostali učenici koji su posjetili FOI, imaju veliku motivaciju za učenjem i podršku cijele obitelji, koja je po riječima ravnatelja škole zaista ključna u postizanju uspjeha u obrazovanju romske nacionalne manjine. Također  posjeduju brojne talente i vrlo su ponosni na svoju kulturu.

Kako bi se što bolje pripremili za prezentaciju na konferenciji, odnosno da bi poslali što bolje poruke svima koji odlučuju o politikama visokog obrazovanja, sami učenici su htjeli doći na fakultet, upoznati studente, nastavnike i dekana Fakulteta organizacije i informatike, i vidjeti što je zapravo fakultet i što znači studirati. Tako se organizirao i prvi susret sa studentima, djelatnicima i dekanom Fakulteta, koji su im 20. lipnja u jednoj prezentaciji pokušali približiti što je zapravo visoko obrazovanje, studiranje i kako izgleda put do diplome na FOI-u. Njihov doživljaj susreta i razgledavanja Fakulteta i razmišljanja o obrazovanju podijelili su sa svim sudionicima konferencije SiS Catalyst „Children as Change Agents – Putting Global Thinking into Action“, a ovdje možete pročitati i što su nam točno poručili.

Dekan Fakulteta, prof.dr.sc. Vjeran Strahonja je poručio učenicima kod dodjele osobnih računala sljedeće: „Nadamo se da će vam tijekom ljetnih praznika računala biti dobar izvor zabave i igre, a kroz školsku godinu da će Vam biti podrška u učenju kako biste ostali ovako izvrsni učenici kao što ste i sada te da upijate što više znanja, kako biste zaista bili uzor svojim prijateljima i cijeloj zajednici. Vrata FOI-a su Vam otvorena i radujemo se sljedećem susretu s Vama i ostalim učenicima OŠ Orehovica. Isto tako, nadamo se da će neki od vas ili vaših prijatelja u budućnosti izabrati upravo Fakultet organizacije i informatike za daljnje školovanje.“

Fotografije snimljene tijekom posjeta FOI-u, prezentacije na konferenciji na Sveučilištu u Zagrebu te današnjeg susreta i dodjele osobnih računala