Održan Info dan - Horizon 2020.

U utorak 8. prosinca 2015. godine u Vijećnici Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu bio je održan Info dan o Radnom program Obzora 2020. za razdoblje 2016. -2017. u području ICT-a.

Info dan pokrenula je činjenica da je u listopadu 2015. godine Europska komisija objavila Radni program Obzora 2020. za razdoblje 2016. -2017. odnosno, gotovo 600 tema koje uključuju 16 milijardi eura za istraživanje i inovacije za sljedeće dvije godine.

U skladu s Digitalnim planom za Europu, posebni cilj ICT istraživanja i inovacija jest omogućiti Europi razvitak i iskorištavanje prilika koje donosi napredak u ICT-ju, na dobrobit svojih građana, poslovnih subjekata i znanstvenih zajednica.

Europa kao najveća svjetska ekonomija koja predstavlja najveći dio ICT tržišta u svijetu u vrijednosti 2600 milijarde eura ima pravo stremiti k tome da njeni poslovni subjekti, vlade, centri istraživanja i razvoja i sveučilišta budu oni koji vode razvoj u ICT-ju, stvaraju nove poslove i ulažu više u inovacije u ICT-ju. Do godine 2020., europski ICT sektor trebao bi opskrbljivati barem onaj udio koji je jednak svojem udjelu na globalnom ICT tržištu, koji danas iznosi jednu trećinu. Ovaj cilj zahtijeva znatno povećanje javnih investicija u ICT na načine koji bi potaknuli privatno trošenje te kako bi se investicije u sljedećem desetljeću udvostručile. Više o temama u Radnom paketu za iduće razdoblje dostupno je na poveznicama:

U okviru navedenog događaja prezentaciju o programu Obzor 2020. te o Radnom programu za ICT područje u 2016. i 2017. godini održati gđa. Katarina Vukušić, nacionalna kontakt osoba za IKT i Sigurna društva u Obzoru 2020. koja je u svojoj prezentaciji istaknula brojne mogućnosti za hrvatske znanstvenike i tvrtke.

Nastavno izv.prof.dr.sc. Ivana Podnar Žarko i izv.prof.dr.sc. Mario Kušek s Fakulteta elektrotehnike i računarstva predstavili su svoj rad na Fakultetu u područjima interneta stvari i M2M te projekt symbIoTe "Symbiosis of smart objects across IoT environments" - primjer iznimno uspješne prijave projekta na natječaj Obzor 2020. programa. Navedeni projekt bio je jedan od najbolje ocijenjenih projekata te primio maksimalan broj bodova u recenziji Europske komisije sredinom 2015. godine, a s radom bi trebao započeti u siječnju 2016. godine.

Na Info danu su sudjelovati predstvnici i znanstvenici iz gotovo svih visokoškolskih ustanova iz podučja Varaždinske i Međimurske županije, predstavnici iz razvojnih agencija te malog i srednjeg poduzetništva.

Prezentacije s Info dana:

CMP Info dan

Obzor 2020. - ICT Radni program 2016.-2017.

Istraživanja u području Interneta stvari i M2M-a na FER-u

symbIoTe - Symbiosis of smart objects across IoT environments