Studenti FOI-ja Dario Ljubas i Dragan Zovko osvojili drugo mjesto na natjecanju Datathon 2023

Objavljeno: 16.05.2023

Studenti FOI-ja Dario Ljubas i Dragan Zovko timski su osvojili drugo mjesto u kategoriji razvoja softvera u tematskom području vezanom uz zaštitu okoliša na natjecanju Datathon koje je organizirao Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva.

Prezentacije konačnih rješenja održane su u petak, 12. svibnja 2023. godine u sklopu DORS/CLUC 2023 konferencije u Zagrebu. Studenti su predstavili rješenje Energy Expert koje omogućuje korištenje otvorenih klimatskih podataka dostupnih na portalu European Joint Research Centre (JRC) meteorological dataset u kontekstu složenih proračuna potrebne, isporučene i primarne energije zgrada koje se projektiraju ili certificiraju kako bi se optimizirala toplinska izolacija zgrada i umanjio negativan utjecaj na okoliš kako gubitka energije tako i prekomjernog korištenja izolacije na objektima. Mentor studentima je bio izv. prof. dr. sc. Zlatko Stapić.

Cilj natjecanja je bio stvoriti gotovo IT rješenja ili razviti IT ideju za rješenje temeljeno na informacijama koje će omogućiti bolju promociju i vizualizaciju otvorenih podataka, a predložena rješenja trebala su se razviti koristeći otvorene podatke i softver otvorenog koda te tehnologije poput umjetne inteligencije, povezivanja uređaja putem interneta, proširenu stvarnost, velike podatke, lanac blokova i slično.

Iskrene čestitke našim studentima i mentoru!