Skip to content Skip to navigation

Održan Osmi dan međunarodne suradnje Fakulteta organizacije i informatike

Na Fakultetu organizacije i informatike je 16. travnja 2015. održan 8. dan međunarodne suradnje, a tematski naglasak je bio na strateškim partnerstvima. 

 

Ovogodišnji Dan međunarodne suradnje tematski je bio posvećen strateškim partnerstvima. U fokusu je bila međunarodna suradnja između visoko-obrazovnih institucija te suradnja između akademskog i gospodarskog sektora. Prof.dr.sc. Neven Vrček, prodekan za znanost i međunarodnu suradnju FOI-ja, između ostaloga, rekao je: „Kontinuitet je u suradnji najvažniji, potrebno je pratiti različite programe i linije financiranja, pronalaziti dobre i pouzdane partnere, te zajednički raditi na prijavama projekata. Programa je mnogo i kompetitivnost je velika, no ovdje na FOI-ju imamo kvalitetne centre koji postoje već godinama, Ured za međunarodnu suradnju i Centar za međunarodne projekte, koji nastavnicima i istraživačima daju podršku što na kraju daje dobre rezultate. Također je važno imati međunarodne partnere s kojima suradnja zaista živi, a nije mrtvo slovo na papiru, kao što je primjer nizozemsko sveučilište Hogeschool van Amsterdam s kojeg danas ovdje imamo gošće. Diljem Europe trend je ulazak u partnerstva s institucijama koja imaju sličan studijski program i neki oblici suradnje i kontakata već postoje, jer se sve ostalo pokazalo neučinkovitim i nefunkcionalnim.“

Program je započeo izlaganjem Petre van Dijk, strateške menadžerice dvaju najvećih amsterdamskih sveučilišta - Amsterdam University of Applied Sciences i University of Amsterdam. Tema izlaganja gospođe van Dijk bila su strateška partnerstva i internacionalizacijaamsterdamskih sveučilišta. Nakon toga, gospođa Sandra Vidović iz Agencije za mobilnost i programe EU, te nacionalna osoba za kontakt za Marie Skłodowska-Curie akcije, predstavila je mogućnosti za istraživače u okviru Marie-Sklodowska Curie akcija. Gospođa Ivana Kovačić, stručna savjetnica u Odjelu za visoko obrazovanje Agencije za mobilnost i programe EU, predstavila je Erasmus+ mogućnosti za uključivanje poslovnog sektora. Nakon toga, prof.dr.sc. Darko Huljenić, menadžer za tehnologije i znanstvene aktivnosti u poduzeću Ericsson Nikola Tesla d.d., prenio je svoja iskustva suradnje akademskog i poslovnog sektora.

Poslijepodnevni dio programa bio je posvećen ponajprije studentima i asistentima FOI-ja koji su čuli primjere dobre prakse i iskustva, kako naših studenata koji su sudjelovali u raznim programima međunarodne razmjene, tako i naših gostiju iz drugih zemalja. Program je započeo izlaganjem Yuanjiang Huang, doktorskog studenta s Technical University of Madrid koji je trenutno na istraživačkom boravku na FOI-ju, o razlikama i sličnostima studiranja u Kini i Španjolskoj. Student FOI-ja Ozren Krpan podijelio je svoje iskustvo studiranja na University of Cincinnati gdje je proveo zimski semestar ove akademske godine. Studenti Fakulteta materijalnih znanosti i tehnologije u Trnavi, Matej Gula i Lukáš Pecháč, koji ovaj semestar borave na FOI-ju preko Erasmus+ studentske razmjene, ispričali su nešto o njihovom Fakultetu i studentskom životu u Slovačkoj. U nastavku je student FOI-ja Luka Klancir predstavio nedavna iskustva sebe i svoje dvoje kolega s jednotjedne radionice iz elektroničkog poslovanja (e-Payments workshop) koju su pohađali na Malta College of Arts, Science and Technology.Boris Tomaš, asistent na FOI-ju, prezentirao je svoj istraživački boravak na National Taiwan University u glavnom gradu Tajvana Taipei-ju te mogućnosti i zanimljivosti studiranja i življenja na Tajvanu.  Na kraju se studenti FOI-ja Tadija Bagarić, Antonela Čižmešija i Antonija Milak zbog tehničkih poteškoća nisu uspjeli javiti iz Chicaga gdje sudjeluju gdje prezentiraju svoja istraživanja u sklopu 6. studentskog simpozija na temu interkulturalnog učenja u međunarodnom kontekstu, no poslali su nam kratak video koji možete otvoriti u nastavku.

   

Ovogodišnjem Danu međunarodne suradnje Fakulteta organizacije i informatike prisustvovali su brojni prodekani za znanost i međunarodnu suradnju te koordinatori međunarodne suradnje s fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao i ostalih visokih učilišta i škola u Hrvatskoj i inozemstvu, zaposlenici institucija koje se bave provedbom EU projekata, te nastavnici i istraživači te studenti Fakulteta organizacije i informatike.

Zahvaljujemo svim izlagačima i posjetiteljima! U nastavku možete pronaći sve prezentacije s Osmog dana međunarodne suradnje. 

 

Strateška partnerstva i internacionalizacija (Petra van Dijk)

Mogućnosti za istraživače u okviru Marie-Sklodowska Curie akcija (Sandra Vidović)

Erasmus+ mogućnosti za uključivanje poslovnog sektora (Ivana Kovačić)

Suradnja akademskog i poslovnog sektora (Prof.dr.sc. Darko Huljenić)

Studiranje u Kini i Španjolskoj - razlike i sličnosti (Yuanjiang Huang)

Studiranje u Slovačkoj (Lukáš Pecháč i Matej Gula)

E-Payments radionica na Malti (Luka Klancir)

Istraživački boravak u Tajvanu (Boris Tomaš)

 

Slike s ovogodišnjeg Dana međunarodne suradnje možete pogledati u nastavku: