Na FOI-ju završila međunarodna edukacija za nastavnike

Objavljeno: 25.02.2016

Na Fakultetu organizacije i informatike se u razdoblju od 15. do 19. veljače 2016. održao međunarodni trening, odnosno edukacija, za nastavnike sa sveučilišta koja su uključena u Erasmus+ projekt „Market Basket Virtual Student Collaboration Model“.

U sklopu obrazovnog projekta Market Basket (MAB) – Virtual Student Collaboration Model koji je financiran od strane programa Erasmus+ u Varaždinu se u tjednu od 15. do 19. veljače 2016. održavao trening za nastavnike. Sudjelovalo je 30-ak nastavnika sa sveučilišta koje su partneri u projektu:  Hogeschool van Amsterdam (NL), Business Academy Aarhus (DK), University of Applied Sciences BFI Vienna (AT), Kozminsky University iz Varšave (PL) te Fakulteta organizacije i informatike. Ovo je drugi takav trening u sklopu projekta, a prvi je održan početkom prošle godine u Aarhusu u Danskoj. Trening na FOI-ju je organizirala dr.sc. Kristina Detelj, a cilj je da se nastavnici koji sudjeluju aktivnije uključe u  projekt te uključe i što veći broj studenata u tzv. virtualnu mobilnost.

Cilj projekta je da studenti rade na stvarnim slučajevima iz poslovne prakse i to u multinacionalnim timovima koristeći mogućnosti koje pruža ICT. Ostvaruje se virtualna mobilnost bez stvarne potrebe za putovanjem na što se neki studenti teško odlučuju, zbog financijskih nemogućnosti, nedostatka vremena ili drugih razloga. Time studenti stječu praksu na pravim slučajevima, a ujedno moraju intenzivno komunicirati i surađivati s kolegama studentima iz druge zemlje ili više njih, kako bi odradili zadatak za polaganje nekog od kolegija. Nastavnici su iz različitih područja: marketing, marketinške komunikacije, marketinško istraživanje, poduzetništvo, menadžment, rudarenje podataka, projektni menadžment, digitalni dizajn, financije, programiranje aplikacija i dr.

U sklopu treninga nastavnicima su predstavljeni dosadašnji rezultati projekta, dosadašnja iskustva i najbolje prakse. Imali su prilike i sami iskusiti virtualnu mobilnost kroz aktivnost simulacije. Putem Skype predavanja mogli su saznati kako snimiti video i iskoristiti ga u nastavi, a posjetili su i poduzeća u Tehnološkom parku (Enfinita d.o.o. i Worx d.o.o.), proizvođače hrane u okolici grada (proizvođača bučinog ulja Agroprom Patrčević i Poljoprivrednu zadrugu Varaždinsko povrće) te Varaždinski plac. Održan je i sastanak s Turističkom zajednicom grada Varaždina. Nastavnici su se tijekom treninga bolje upoznali te izradili plan suradnje za studente na temelju poslovnih slučajeva koje će studenti rješavati tijekom idućeg semestra. U planu je predviđeno da će se tijekom ovog proljeća i iduće jeseni odvijati 17 Beezr projekata.