Na FOI-ju održana predavanja i panel diskusija o umjetnoj inteligenciji u poslovanju i obrazovanju

Objavljeno: 07.06.2023

U utorak, 06. lipnja 2023., na FOI-ju, u sklopu kolegija Inteligentni interaktivni sustavi održana su dva predavanja i panel diskusija o primjeni umjetne inteligencije u poslovanju i obrazovanju. Predavanja su održali Mladen Fernežir, glavni podatkovni znanstvenik i jedan od osnivača Velebit AI-a te Jelena Škalec, Data&AI technical sales u IBM Hrvatska, a panel diskusiju je moderirala Martina Silov, izvršna direktorica Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju CroAI.

O predavanjima

Tehnologija i principi iza ChatGPT-a i drugih sličnih modela (Mladen Fernežir)

Na predavanju je naglasak bio na ključnim principima i tehnologijama koje stoje iza rasta popularnosti modela kao što su ChatGPT i slični. Detaljno je pregledano kako veliki jezični modeli funkcioniraju, s posebnim fokusom na napredno područje poravnavanja s ljudskim vrijednostima, namjerama i ponašanjem, poznatijem kao Alignment Research. Predavanje je potaklo raspravu o važnim otvorenim etičkim dilemama, trenutnim izazovima u polju, kao i o tome što nam budućnost može donijeti u ovom kontekstu. Također, predavač je predstavio primjere istraživanja i razvoja velikih jezičnih modela, uz konkretne primjene u kontekstu rada Velebit AI.

Umjetna inteligencija u IBM-u (Jelena Škalec)

Jelena Škalec je kroz primjere objasnila što tvrtka IBM radi u području umjetne inteligencije. Studentima je pokazala kako mogu započeti razvijati svoje vještine za poslove iz domene umjetne inteligencije, a osvrnula se i na temu ChatGPT-a i što nam u budućnosti donosi umjetna inteligencija.

O sudionicima

Mladen Fernežir je glavni podatkovni znanstvenik i jedan od osnivača Velebit AI-a, kompanije koja razvija specifična AI rješenja za različite poslovne domene. Bavi se razvojem AI rješenja dugi niz godina u različitim područjima i primjenama. Ima iskustvo u istraživanju i razvoju proizvoda i usluga temeljenih na generalnom strojnom učenju i znanosti o podacima, računalnom vidu i razumijevanju prirodnog jezika.

Jelena Škalec radi kao Data&AI technical sales u IBM Hrvatska. U zadnje vrijeme fokusirana je na rješenja iz domene umjetne inteligencije, odnosno IBM Watson portfolia te se bavi implementacijom umjetne inteligencije kod različitih korisnika u regiji.

Martina Silov je izvršna direktorica Hrvatske udruge za umjetnu inteligenciju CroAI. Organizira susrete vezane uz temu umjetne inteligencije, edukacije studenata o različitim tipovima tehnologije, kao i niz drugih projekata povezanih s umjetnom inteligencijom.