Hrvatska domaćin najvećeg europskog natjecanja u robotici: u Varaždinu se natječe više od 700 sudionika iz 18 zemalja svijeta

Objavljeno: 06.06.2023

Danas je započelo najveće europsko natjecanje u robotici, a koje će se u Varaždinu održavati do 10. lipnja u varaždinskoj Areni. Riječ je o 4. European RoboCup Junior natjecanju koje se po prvi puta organizira u Hrvatskoj i koje je okupilo oko 730 sudionika iz 18 zemalja, a jedan od suorganizatora je i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu. Svečanosti otvorenja danas je prisustvovala i dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, a jedan od sudaca i mentora na natjecanju je FOI-jev student Ivan Kolarić.

Uspjeli smo dovesti u Hrvatsku točno 159 timova, 507 učenika iz 18 zemalja. Drago mi je što osim europskih zemalja imamo i sudionike iz udaljenijih zemlja, kao što su Južna Koreja, Egipat, Izrael itd. Oni će se natjecati u tri kategorije: ON Stage, Rescue i Soccer. To su tri vrlo zahtjevne kategorije u 15 potkategorija gdje ćemo dobiti 15 europskih prvaka – objasnio je glavni organizator natjecanja Ivica Kolarić, ujedno voditelj Centra izvrsnosti za robotiku Varaždinske županije.

Veselimo se natjecanju i koliko god je iza nas puno neprospavanih noći, ovo je trenutak kad ćemo uživati u dostignućima natjecatelja – rekao je predsjednik Hrvatskog društva za robotiku Darko Pongrac, pozvavši sve zainteresirane da tih dana dođu u varaždinsku Arenu kako bi se upoznali sa svijetom robotike. Na njegove riječi nadovezao se tajnik Hrvatskog robotičkog saveza Željko Krnjaić podsjetivši kako su 2011. godine hrvatski natjecatelji se prvi puta pojavili na međunarodnim natjecanjima i odmah postigli zapažene rezultate. Iako put nije bio lagani, to je ipak jedna slijed događaja u koje je utkano puno vremena, emocija, rada, truda, tako da smo svi sretni što je Hrvatskoj pripalo domaćinstvo ovog 4. po redu europskog natjecanja u robotici – rekao je Krnjaić.

Dekanica Fakulteta organizacije i informatike prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep istaknula je kako joj je izuzetna čast što je FOI izabran kao partner ovog događanja. Koliko je ovo natjecanje važno za cijelu obrazovnu vertikalu i razvoj obrazovanja u Republici Hrvatskoj; informatike, robotike, umjetne inteligencije, IT-a i svega onoga što je danas izuzetno visokog prioriteta u razvoju informacijsko komunikacijske znanosti, pokazuju teme koje će se obrađivati i kategorije natjecanja koje su sastavni dio ovog projekta. Veselim se što su u natjecanje uključena i djeca iz vrtića čime se pokriva cijela obrazovna vertikala. Sigurna sam da ćemo u sljedećim godinama uključiti i naše studentice i studente i krenuti u natjecanja na svjetskoj razini - rekla je, između ostalog, prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, naglasivši kako i volonteri Centra za volontiranje i humanitarni rad FOI-ja pomažu da natjecanje protekne u najboljem redu.

Organizator natjecanja je Hrvatsko društvo za robotiku, dok su partneri Varaždinska županija, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Hrvatski robotički savez, Europski talent centar Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije, Ustanova za obrazovanje odraslih te Fakultet organizacije i informatike Varaždin Sveučilišta u Zagrebu.

Program European RoboCup Junior 2023., Varaždin 7. – 10. 6. 2023.

Arena - Gradska sportska dvorana Varaždin

Utorak, 6. lipnja 2023.

• Registracija sudionika                  17,00 – 20,00

Srijeda, 7. lipnja 2023.

• Registracija sudionika                  8,00 – 12,00
  • Svečana ceremonija otvorenja      11,00 – 12,00
  • Natjecanje                                 12,00 – 18,00

Četvrtak, 8. lipnja 2023.

• Natjecanje                                 10,00 – 18,00

Petak, 9. lipnja 2023.

• Natjecanje                                 10,00 – 18,00

Subota, 10. lipnja 2023.

• Finale                                       9,00 – 13,00
  • Svečana ceremonija zatvaranja     14,00 – 15,00

Sretno svima, a posebice našim natjecateljima iz Hrvatske!