Generičke kompetencije informatičara – Što kažu studenti i nastavnici?

Objavljeno: 29.11.2019

U petak, 6. prosinca 2019., u Vijećnici FOI-ja, u vremenu od 10:00 do 11:30 sati održat će se predstavljanje rezultata istraživanja o generičkim kompetencijama informatičara koje je Fakultet organizacije i informatike proveo u suradnji s Tehničkim Veleučilištem Zagreb. Kratko predstavljanje rezultata bit će uvod u panel diskusiju između studenata, poslodavaca i nastavnika o kompetencijama koje su danas tražene na tržištu rada.

Rezultati istraživanja o generičkim kompetencijama mladih informatičara „Važnost generičkih kompetencija mladih informatičara – Što misle poslodavci?“ prvi puta je održano u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca, u petak, 22. studenog 2019. godine. Rezultate istraživanja predstavili su dr. sc. Katarina Pažur Aničić, docentica na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) i voditeljica Centra za podršku studentima i razvoj karijera (CPSRK) FOI-ja te dr. sc. Vjeran Bušelić, viši predavač na Tehničkom Veleučilištu Zagreb (TVZ) i voditelj karijernog savjetovanja s dugogodišnjim iskustvom u IT sektoru.

Prezentacija rezultata istraživanja u Varaždinu 6. prosinca  2019. nastavit će se panel diskusijom između studenata, poslodavaca i nastavnika o razvoju kompetencija koje su potrebne na tržištu rada u ICT poduzećima, ali i ostalim ne-IT poduzećima. Na panel diskusiji sudjelovat će Ivan Brezak Brkan, osnivač i glavni urednik portala Netokracija, Tanja Bulbuk Jergović, voditeljica ljudskih resursa poduzeća Infinum te Blerim Sela, predsjednik Uprave poduzeća Perpetuum Mobile, a pridružit će im se nastavnici i studenti FOI-ja.

Istraživanje je provedeno od 10. do 31. listopada 2019. uz potporu Hrvatske udruge poslodavaca – HUP, Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti i HUP HR Kluba te Udruženja za informacijske tehnologije Hrvatske gospodarske komore i CISEx-a – Udruge hrvatskih nezavisnih izvoznika softvera. Rezultati su pokazali da su generičke kompetencije važnije od tehničkih, a od stručnih znanja koje studeni stječu tijekom studija, poslodavcima su važnije sposobnost brzog usvajanja novih znanja i vještina, sposobnost identificiranja i rješavanja problema i sposobnost primjene stručnih znanja u praksi.

Panel diskusija otvorena je za sve zainteresirane studente i profesore FOI-ja, a svoje mjesto možete rezervirati putem FOI-EVENTS sustava do utorka, 3. prosinca 2019. godine do 12:00 sati.