FOI razvio sveobuhvatnu online infrastrukturu za provođenje nastave i digitalizirano poslovanje

Objavljeno: 04.03.2022

Zahvaljujući vlastitim resursima i vlastitoj ekspertizi, već dugi niz godina FOI radi na razvoju web servisa, aplikacija i sustava koji svakodnevno olakšavaju obrazovni proces studentima, nastavnicima i drugim djelatnicima stručnih službi Fakulteta. Ponajviše zahvaljujući vlastitoj organizacijskoj jedinici - Centru za razvoj programskih proizvoda (CZRPP), FOI je među prvim fakultetima u Hrvatskoj imao spreman kompletan sustav za prelazak na online nastavu, online upise, kao i druge servise koji olakšavaju proces obrazovanja u digitalnom okruženju.

Prednosti i brojne napredne funkcionalnosti vlastitih servisa u obrazovanju su prepoznate i izvan same institucije, stoga svoje usluge i ekspertizu FOI daje na raspolaganje i drugim obrazovnim institucijama, ali i drugim javnim i privatnim ustanovama u Hrvatskoj. Jedan od primjera je i projekt Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi „Razvoj sustava e-učenja, upravljanja i praćenja zaštite na radu“, u okviru kojeg će upravo CZRPP izraditi informacijski sustav koji će omogućiti praćenje stanja zaštite na radu (ZNR).

STVARANJE NOVIH STANDARDA U RAZVOJU I UPOTREBI IKT U OBRAZOVANJU

Osmero djelatnika Centra za razvoj programskih proizvoda na čelu s voditeljem Darkom Grabarom, već dugi niz godina radi na razvoju usluga koje svim dionicima obrazovnog procesa na FOI-ju značajno olakšavaju rad i djelovanje. Razvoj različitih web servisa, aplikacija i drugih programskih sustava, kao i pružanje tehničke podrške nastavi te sudjelovanje u nacionalnim i međunarodnim projektima glavni su zadatak ovog radišnog tima programera koji su svoje znanje i vještine odlučili upravo iskoristiti i dati na raspolaganje FOI-ju.

Kontinuiranim planiranjem, osmišljavanjem novih programskih proizvoda i načina implementacije istih, FOI stvara nove standarde u razvoju i upotrebi informacijsko komunikacijskih tehnologija te na taj način spremno odgovara na sve potrebe digitalizacije. Funkcionalnosti koje su implementirane u njihove proizvode, uvelike ubrzavaju proces rada i smanjuju birokratske procese.

SUSTAVI KOJE JE ZA VLASTITE POTREBE RAZVIO FOI

FOI-jev CZRPP kontinuirano usavršava infrastrukturu za e-učenje (LMS, sustav za videokonferencije), a za potrebe svojih korisnika- studenata i nastavnika, razvio je i sljedeće aplikacije:

• FOI Nastava  - sustav koji na jednom mjestu objedinjuje informacije o rasporedu sati, studijima, katedrama i djelatnicima namijenjenim studentima i svima koji izvode nastavu;
  • FOI Radovi – web aplikacija koja omogućava unos tema završnih radova s uputama i terminima zakazanih obrana radova;
  • FOI Stručna praksa – web aplikacija namijenjena studentima za rezervaciju stručne prakse, unos dnevnika prakse i sl.;
  • FOI Upisi – aplikacija razvijena za potrebe elektronskog upisa u studije FOI-ja;
  • FOI Pay – aplikacija koja studentima omogućava brzo i jednostavno plaćanje troškova studija;
  • CPSRK App – aplikacija koja direktno spaja studente s poslodavcima;
  • FOI Events  - aplikacija koja omogućava jednostavno planiranje i praćenje događanja na FOI-ju (zauzeća dvorana i sl.);
  • Baza projekata – aplikacija koja na jednom mjestu objedinjuje informacije o svim  nacionalnim i EU projektima koji se provode ili su provedeni na FOI-ju;
  • Kadrovska – baza djelatnika sa svim relevantnim informacijama na jednom mjestu;
  • Baza mobilnosti - kreirana s ciljem praćenja međunarodne mobilnosti djelatnika i studenata FOI-ja, a u svrhu izrade raznovrsnih analiza i izvješća;
  • Riznica dokumenata (Alfresco)– mjesto za razmjenu svih važnih dokumenata za djelatnike FOI-ja.

Slične web sustave i aplikacije, FOI je do sada razvio za mnoge fakultete zagrebačkog i drugih sveučilišta i druge institucije, a mnoge od njih i u sklopu EU projekata. O tome na koji način se konkretno FOI-jeva rješenja za nove informacijske sustave implementiraju u rad drugih ustanova, možete pogledati u videu koji je za potrebe projekta „Razvoj sustava e-učenja, upravljanja i praćenja zaštite na radu“ objavilo Ministarstvo rada.