FOI DOBITNIK NAGRADE GRADA VARAŽDINA ZA 2022.

Objavljeno: 06.12.2022

Temeljem odluke o dodjeli javnih priznanja Grada Varaždina u 2022. godini, a povodom obilježavanja Dana Grada Varaždina 6. prosinca 2022., Fakultetu organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu dodijeljena je Nagrada Grada Varaždina za dugogodišnji doprinos unaprjeđenja znanosti, gospodarstva i prosvjete u gradu Varaždinu, hrvatskoj i međunarodnoj zajednici. Nagradu je na današnjoj svečanosti u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu, u ime FOI-ja, primila dekanica prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep. Prijedlog su Gradu Varaždinu i Povjerenstvu uputili strateški partneri FOI-ja - MOBILISIS d.o.o. (Goran Kanizaj), IBM iX Hrvatska (Moreno Grgurić) i Arbona (Sandro Lazarić) te im ovim putem upućujemo veliku zahvalu.

Obrazloženje Nagrade prenosimo u cijelosti:

FAKULTET ORGANIZACIJE I INFORMATIKE VARAŽDIN ove je godine obilježio 60. godišnjicu svog osnutka. Fakultet dominantno djeluje u dva znanstvena polja, informacijske i komunikacijske znanosti i ekonomija. U svakom aspektu svog djelovanja primjenjuje i potiče interdisciplinarnost čime se ističe u hrvatskoj akademskoj zajednici. Od samih početaka, Fakultet prati najbolje obrazovne i tržišne prakse te formira studijske programe koji studentima omogućavaju izgradnju relevantnih kompetencija za tržište rada. Stjecanjem znanja u područjima strojnog učenja, informatizacije organizacija i istraživanja razvoja informacijskih sustava, studenti su već tijekom studija upoznati s globalnim trendovima i inicijativama koje su ključne za razvoj i napredak Industrije 4.0. IT sektor trenutno je jedan od važnijih dijelova hrvatskog gospodarstva, a time i gospodarstva Grada Varaždina. Fakultet organizacije i informatike prepoznaje navedeni trend te aktivno uključuje lokalne poslodavce u razne inicijative čime omogućava svojim studentima stjecanje relevantnih kompetencija za tržište rada tijekom preddiplomskog i diplomskog studija. Time su iskustvo studiranja, ali i kvaliteta nastave usklađene s realnim potrebama tržišta, a poslodavci istovremeno dobivaju pristup mladim talentima koji se radi kvalitetnog zaposlenja zadržavaju u Varaždinu što je jedna od ključnih odrednica razvoja svakog grada.

Dodatni doprinos Gradu Fakultet daje ulaganjem u obnovu i preuzimanjem prava na upravljanje Vilom Oršić kako bi istovremeno sudjelovao u očuvanju povijesne jezgre te omogućio ostvarenje vizije urbanog kampusa i Varaždina kao sveučilišnog grada. Na istoj lokaciji, Fakultet će poticati znanstveno-istraživački rad te se time dodatno etablirati u znanstvenoj zajednici kojoj kontinuirano daje svoj doprinos. Neki od primjera su organizacija i sudjelovanje u organizaciji stručnih znanstvenih konferencija u suradnji s hrvatskim fakultetima i prestižnim međunarodnim visokim učilištima poput „Central European Conference on Information and Intelligent Systems“, „International Conference on Smart Systems and Technologies 2022“ i „CRODMA“. Također, Fakultet stalno radi na povećanju mobilnosti nastavnika i studenata prema relevantnim sveučilištima kao i na jačanju kurikuluma na doktorskom studiju čime privlači nove doktorande te je trenutno po broju doktoranada jedan od većih na Sveučilištu.

Uz pomoć navedenih aktivnosti, Fakultet organizacije i informatike kontinuirano ispunjava svoju misiju te kroz sinergiju istraživačkog, stručnog i nastavnog rada trenutno obrazuje gotovo 3.000 studenata koji će dugoročno biti konkurentni na tržištu rada i obnašati funkciju nositelja gospodarskih i društvenih promjena u lokalnoj zajednici.

Kako bi se na adekvatan način nagradio doprinos ove institucije našem gradu te se dodatno potaknulo njeno djelovanje, Fakultet se predlaže za ovogodišnju Nagradu Grada Varaždina.