Fakultetu organizacije i informatike darovano zemljište za izgradnju druge faze Sveučilišnog Kampusa Varaždin

Na konferenciji za novinare održanoj 11. travnja 2013. godine u Gradskoj vijećnici grada Varaždina, između Grada Varaždina i Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu potpisan jeUgovor o darovanju nekretnina na prostoru bivše Glazbene škole (sadašnje zgrade FOI 2) u ukupnoj površini od 15.158 m2 (čk.br. 1348 i čk.br. 1338) Fakultetu organizacije i informatike, Sveučilišta u Zagrebu za potrebe realizacije projekta „Sveučilišni Kampus Varaždin“

Ugovor o darovanju potpisan je slijedom Odluke o rješavanju imovinsko-pravnih odnosa i darovanju nekretnine FOI-u koja je donesena na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća održanoj 21. ožujka 2013. prema kojoj je zemljište na Ribnjaku varaždinski fakultet vratio Gradu Varaždinu, a zauzvrat je dobio zemljište i nekretnine u Ulici kralja Petra Krešimira IV, odnosno prostor na kojem se trenutno nalazi zgrada FOI 2. Ugovor su potpisali gradonačelnik grada Varaždina, gospodin Goran Habuš i dekan Fakulteta organizacije i informatike, prof.dr.sc. Vjeran Strahonja. Na svečanom potpisivanju bili su nazočni i zamjenik gradonačelnika mr.sc. Vjeran Radelić i prodekanica za poslovanje FOI-a doc.dr.sc. Nina Begičević Ređep.

Projekt „Sveučilišni Kampus Varaždin“ je 12. prosinca 2012. godine uvršten na indikativnu listu projekata za financiranje iz Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) 2014.-2020., te je time postao jedan od ukupno 9 projekata u Hrvatskoj koji se nalaze na listi obrazovne infrastrukture Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta.

Projekt Sveučilišni Kampus Varaždin razrađen je u pet faza, a prve tri faze se planiraju realizirati u sljedećih pet godina. Prva i treća faza odnose se na prostor uz sadašnji Studentski dom, pri čemu prva faza uključuje izgradnju Studentskog restorana, čije su aktivnosti već započele, a treća izgradnju dva paviljona Studentskog doma sa 600 ležaja gdje je u tijeku priprema studije predizvodljivosti. Druga faza odnosi se na izgradnju nove zgrade FOI-a na prostoru bivše Glazbene škole u kojoj bi se uredile predavaonice i laboratoriji za nastavu, istraživački laboratoriji, kabineti za nastavno i znanstveno osoblje, knjižnica te drugi potrebni sadržaji. Ukupna kvadratura bit će oko 10.000 m2 neto površine. To je realna potreba s obzirom na 3300 studenata Fakulteta organizacije i informatike i 125 zaposlenika. Zgrada FOI 1 u Pavlinskoj 2 također bi se nastavila koristiti za potrebe Fakulteta i njenih studenata.

Planirana investicija za fazu 2 iznosi 20 milijuna eura, a s obzirom na uvrštenje projekta na indikativnu listu MZOS-a te redoviti napredak projekta u skladu s definiranim hodogramom, očekuje se da će se ovaj projekt financirati iz infrastrukturnih fondova Europske unije, točnije Operativnog programa 2014.-2020., na način da će 85% sredstava biti bespovratna sredstva iz fondova, a 15% će se osigurati iz državnog proračuna. Bit će potrebno uložiti i vlastita sredstva Fakulteta za opremanje prostora. Faza 2 koja se odnosi na izgradnju nove zgrade Fakulteta trebala bi biti gotova u proljeće 2016. godine.

Faze projekta Sveučilišni Kampus Varaždin:

FAZA I

Uključuje izgradnju Studentskog restorana uz postojeći Studentski dom u Varaždinu. Ova faza je u tijeku i trebala bi biti realizirana do kraja ove godine.

FAZA II

Kroz naredne tri godine na prostoru bivše Glazbene škole izgradit će se nova zgrada FOI-a. Trenutno je u tijeku priprema programa natječaja za idejno arhitektonsko-urbanističko rješenje.

FAZA III

Kroz narednih tri do pet godina izgradila bi se dva nova paviljona Studentskog doma sa 600 ležajeva uz postojeći dom. U tijeku je priprema studije predizvodljivosti.

potpisivanje ugovora

Preuzeto: http://varazdinske-vijesti.hr/