Dekanica FOI-ja postala kuma 3i učionice u OŠ Brestovec Orehovički

Objavljeno: 28.11.2019

U Osnovnoj školi Stjepana Radića Brestovec Orehovički danas je otvorena i 3i učionica, odnosno učionica za istraživačko učenje, interdisciplinarnost i inovacije. Učenici su tim povodom pripremili svečanost kojom su obilježili otvorenje učionice, a na poziv ravnatelja škole Zdenka Kobeščaka, kuma prve ovakve učionice na ovom prostoru je dekanica FOI-ja izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep.

U ovoj učionici se nalaze plakati o svemiru, najvažnijim otkrićima u povijesti, čudima starog svijeta, povijesti svemirskih istraživanja, hrvatskim izumiteljima te planeti Sunčeva sustava. Radi se o projektu koji je nastao kao želja, a potom i trud i zalaganje učenika i nastavnika ove škole, pod vodstvom ravnatelja Kobeščaka.

Uloženo je najviše vlastitog truda, no i financijskih sredstava, pojasnio je ravnatelj škole i dodao da ova učionica ima videokonferencijski sustav te da se učenici odjednom mogu umrežiti s 45 ustanova, pa se time potiče interaktivnost koristići robote, tablete i ostale gadgete koji su na raspolaganju za više od 200 učenika ove škole. Svaki učenik ima tablet ili prijenosno računalo, učiteljica komunicira s učenicama, ali može biti i na nekoj drugoj lokaciji - rekao je Kobeščak pokazujući različite mehaničke i električne uređaje koji pomažu kod učenja svih predmeta. Više ne može samo jedna učionica biti za jedan školski predmet, već treba povezivati različita područja u jedno - ističe ravnatelj Kobeščak.

Kuma ove 3i učionice je dekanica FOI-ja izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, koja je prilikom današnjeg otvorenja svečano 'pokrenula' sve elektroničke uređaje u učionici.

'Ova učionica je jedna od rijetkih u Hrvatskoj i važna je za podršku učiteljicama i učenicima u primjeni inovativnih koncepata učenja i poučavanja, to je ključno, jer digitalna tehnologija služi samo kao podrška, a ljudski su resursi su ti koji su ključni i trebaju koristiti tu tehnologiju kako bi naučili kritički razmišljati i rješavati konkretne probleme, kako bi se naučili interdisciplinarnosti, to je ono što nam treba i što će biti potrebno za buduće tržište rada' – kazala je Begičević Ređep i dodala da obrazovnu vertikalu treba vući od vrtića do fakulteta. Dekanica Begičević Ređep je dodala da na ovaj način učenici već u osnovnim školama uče učiti i razmišljati na drugačiji način i tako da kritički promišljaju određene probleme. Upravo zahvaljujući takvom pristupu FOI ima kvalitetne buduće studente - kaže dekanica FOI-ja.

Kako izgleda prva 3i učionica u OŠ Brestovec Orehovički pogledajte u fotogaleriji...