Službe i usluge knjižnice SUZG FOI namijenjene su prvenstveno studentima, znanstveno-nastavnom, nastavnom, suradničkom i stručnom osoblju Fakulteta te ostalim članovima šire zajednice koji se bave znanstvenim i stručnim radom.

NEKAD
Knjižnica Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta organizacije i informatike osnovana je 1962. godine pri tadašnjoj Višoj ekonomskoj školi u Varaždinu (VEŠ). Škola 1974. godine prerasta u Fakultet organizacije i informatike (FOI). Knjižnica je bila smještena na 1. katu južnog dijela zgrade. Prostirala se na 92 m2. Sastojala se od prostorije s pultom za posudbu knjižnične građe, predmetni i abecedni katalog s listićima i polica sa serijskim publikacijama, prostorije za nabavu i stručnu obradu građe u kojoj je bila i čitaonica za nastavnike, studentske čitaonice s 25 korisničkih mjesta, zatvorenog spremišta građe i ureda voditelja knjižnice.
DANAS
Knjižnica SUZG FOI upisana je u Upisnik knjižnica u Republici Hrvatskoj. Sigla knjižnice K- 1443. Smještena je na lokaciji FOI1, Pavlinska ulica 2, u podrumskim prostorijama južnog krila zgrade. Radno vrijeme knjižnice je od ponedjeljka do petka od 7:00 do 20:00 sati. Tjedno radno vrijeme knjižnice je 65 sati.
Prostor knjižnice sastoji se od ulaznog dijela s informacijskim pultom, čitaonice za tihi rad s 12 radnih mjesta, računalne radionice s 11 radnih mjesta. U istom dijelu smještena je građa u slobodnom pristupu. U sklopu knjižnice nalazi se radna prostorija knjižničara i dva spremišta. Prostor namijenjen korisnicima je 150 m². Ukupni prostor knjižnice je 200 m².
Knjižnica je opremljena suvremenom IT opremom. Prostor knjižnice kao i cijelog Fakulteta pokriven je bežičnom mrežom sa slobodnim pristupom. U čitaonici je korisnicima na raspolaganju 11 računala za rad i 2 računala za pretraživanje kataloga i ostalih informacija knjižnice. Čitaonica je opremljena s priključnim mjestima za prijenosna računala korisnika. Pult za posudbu opremljen je s računalom, čitačem korisničkih iskaznica i čitačem barkoda knjižnične građe. Tri radna mjesta knjižničara opremljena su računalima, pisačem, skenerom i multifunkcionalnim uređajem.
Knjižnica SUZG FOI svojim korisnicima osigurava pristup relevantnim izvorima informacija. Mrežna stranica knjižnice pruža korisnicima osnovne informacije o knjižnici, fondu, mrežnim izvorima literature, uslugama knjižnice, upućuje na različite pomoći korisnicima, kao na primjer Upute korisnicima knjižnice, omogućava pristup virtualnim izložbama, informira korisnike o kulturnim događanjima u Varaždinu. Središnji dio mrežne stranice informira korisnike o novostima vezanim za knjižnicu, knjižničnu građu i knjižnična događanja. Sve mrežne sadržaje izrađuje i ažurira knjižnica.
Knjižnica SUZG FOI koristi knjižnični programski paket MetelWin. Mrežni katalog knjižnice mjesto je koje okuplja svu knjižnu i neknjižnu, tiskanu, digitalnu i digitaliziranu građu te građu na mreži, a koja je inventarizirana i katalogizirana. Katalogizirana mrežna građa je u slobodnom pristupu ili joj se pristupa pomoću AAI@EduHr identiteta. Mrežni katalog knjižnice uključen je u skupni katalog Metel i Hrvatski nacionalni skupni katalog. Katalog knjižnice dostupan je korisnicima putem sustava za e-učenje Moodle, a sustav Moodle dostupan je putem kataloga knjižnice (u desnom izborniku). Ova unakrsna povezanost omogućuje korisnicima pristup željenim sadržajima s jednog mjesta.
Studentska iskaznica služi za identifikaciju korisnika. Svaki korisnik knjižnice ima svoj korisnički račun kojem pristupa AAI@EduHr identitetom. Korisnički račun omogućava praćenje trenutnog zaduženja, arhivu posudbe, rezervaciju građe, produženje zaduženja, stvaranje liste želja.
Korisnicima knjižnice namijenjena je mobilna aplikacija metLib kojoj je prilagođen svaki segment mrežnog kataloga knjižnice. Aplikaciji se pristupa AAI@EduHr identitetom. Besplatno je dostupna i prilagođena svim uređajima.
Mrežni katalog i mobilna aplikacija imaju svijetli i tamni način rada što omogućava manje opterećenje vida, a korisnicima sa slabijim vidom i onima koji su osjetljivi na jarko svjetlo omogućuje bolju vidljivost sadržaja kataloga, naročito u noćnim satima. Tamni način rada štedi energiju i produžava vijek baterije mobitela. Osim toga, slabovidnim osobama namijenjene su dodatne prilagodbe poput veličine, boje i oblika fonta, boje pozadine. Mrežni katalog u većem je dijelu usklađen sa Zakonom o pristupačnosti mrežnih stranica i programskih rješenja za pokretne uređaje tijela javnog sektora što dokazuje Izjavom o pristupačnosti.
Knjižnica veliku pažnju posvećuje studentima s invaliditetom te je za njih izgradila zbirku literature pod nazivom Podrška studentima s invaliditetom. Knjižnica je bila partner na 8 projekata Prilagodba literature za slijepe i slabovidne studente.
Mrežna stranica Mrežni izvori literature na jednom mjestu okuplja dostupne mrežne izvore namijenjene djelatnicima i studentima.
Knjižnica svoj fond stvara kupnjom, zamjenom i darom. Nabava se temelji na potrebama nastavnih planova i programa, potrebama znanstveno-istraživačkog rada, projekata, potrebama studenata i djelatnika, a u cilju zadovoljavanja njihovih informacijskih potreba. Nabavlja se relevantna i recentna literatura što se može pratiti po godištima izdanja. Jedan primjerak osnovne ili dodatne literature uvijek je dostupan korisnicima u čitaonici, u Zbirci osnovne i dodatne literature.
Početkom svake akademske godine knjižnica organizira edukaciju korisnika kroz radionice za studente prvih godina svih studija i za studente doktorskog studija. Takve radionice provodi i na zahtjev korisnika ili na zahtjev nastavnika. Na radionicama predstavlja knjižnične usluge i knjižnične zbirke, upućuje na samostalno pronalaženje, vrednovanje i korištenje literature, daje upute za korištenje knjižnice, čitaonice, računalne radionice i opreme knjižnice.
Osposobljava korisnike za pretraživanje mrežnog kataloga knjižnice, dostupnih baza podataka i repozitorija.
Knjižnica izrađuje tiskane i elektroničke Upute korisnicima knjižnice, edukacijske video materijale, izrađuje elektronički Bilten prinova knjižnične građe, priređuje izložbe u fizičkom obliku i virtualne izložbe, informativne i promo materijale.
Knjižnica ima razvijenu međuknjižničnu razmjenu s domaćim i stranim knjižnicama i ustanovama.
Knjižnica izrađuje potvrde o zastupljenosti (indeksiranosti) časopisa i citiranosti radova u relevantnim bazama podataka.
U knjižnici je u punom radnom vremenu zaposleno troje djelatnika koji se kontinuirano usavršavaju i stručno napreduju. Djelatnici knjižnice aktivni su u raznim odborima i povjerenstvima Fakulteta. Aktivni su članovi Knjižničarskog društva Varaždinske županije i Hrvatskog knjižničarskog društva. Sudjeluju na stručnim i znanstvenim domaćim i međunarodnim skupovima s izlaganjima, posterskim izlaganjima, objavljuju radove u stručnim i znanstvenim publikacijama.
KNJIŽNIČAR
Knjižničar je informacijski stručnjak posvećen pomaganju korisnicima da učinkovito pronađu i pristupe širokom rasponu informacijskih resursa unutar knjižnica. Njihove odgovornosti obuhvaćaju odabir, organizaciju i upravljanje tiskanim i digitalnim materijalima, uključujući knjige, periodične publikacije i audiovizualni sadržaj. Surađuju s korisnicima kako bi odgovorili na referentna pitanja, pružili upute o knjižničnim resursima i sustavima te proveli programe opismenjavanja. Imaju sposobnost za organizacijom informacija i učinkovite komunikacijske vještine kako bi pomogli različitim korisnicima. Razvojem tehnologije knjižničari se sve više usredotočuju na digitalne resurse i elektroničke baze podataka, a istovremeno održavaju tradicionalne knjižnične funkcije. Obavljaju administrativne, tehničke i korisničke zadatke.
Knjižničari igraju vitalnu ulogu u poticanju znanja i pismenosti unutar svojih zajednica.
Temeljna stručna zvanja u knjižničarskoj struci su:
- knjižničarski tehničar
- knjižničarski suradnik
- knjižničar
- viši knjižničarski tehničar
- viši knjižničarski suradnik
- viši knjižničar
- knjižničarski savjetnik
Ministarstvo kulture donosi rješenje o stjecanju viših stručnih knjižničarskih zvanja u skladu s odredbama Pravilnika o uvjetima i načinu stjecanja stručnih zvanja u knjižničarskoj struci te uz mišljenje Hrvatskoga knjižničnog vijeća.