Studenti FOI-ja na Svjetskom kongresu o pristupu visokom obrazovanju u Montrealu

Na Svjetskom kongresu o pristupu visokom obrazovanju, koji se početkom listopada održavao u Montrealu u Kanadi, od ukupno 250 sudionika iz cijelog svijeta aktivno su sudjelovali i hrvatski predstavnici. Među njima bili su i studenti Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, Neva Stopinšek i Alen Delić, koji je ujedno bio i ambasador kongresa, a kao punopravni članovi kongresa zastupali su mišljenja studenata s ciljem kreiranja boljih uvjeta pristupa visokom obrazovanju u svijetu.

Kongres o pristupu višem obrazovanju ove je godine održan prvi put, u organizaciji EAN-a (European Access Network), s glavnim ciljem iniciranja globalnog pokreta kojim se nastoji svima pružiti jednaka prilika za pristup višem obrazovanju. Studenti, predstavnici raznih sveučilišta, državnih tijela te poslovnog svijeta imali su tijekom kongresa priliku raspravljati o različitim stajalištima, saznati više o situacijama u obrazovanju na globalnoj razini te podijeliti primjere dobre prakse iz vlastitih zemalja kojima se riješio neki od već postojećih problema u obrazovanju.Osim navedenih aktivnosti, studenti Fakulteta organizacije i informatike imali su priliku predstaviti i vlastitu projektnu ideju: Razvoj platforme za međunarodnu kolaboraciju studenata, nastalu u suradnji sa studenticom Cynthiom Florentino s Universityja of Central Florida u Orlandu.

Alen i Neva u Montrealu

Sama ideja projekta proizašla je iz postojećeg problema s lošom komunikacijom među studentima te činjenice da se rad na idejama nastalima na kongresu nekako mora nastaviti. S tim su ciljem studenti osmislili online platformu koja bi im omogućila što češću komunikaciju i proaktivniji rad na izazovima koji se pojavljuju.  Ideja je naišla na pozitivne komentare svih studenata, koji su pružili vrlo korisne ulazne informacije i izrazili želju za vlastitim uključivanjem u daljnji rad na razvoju takve platforme. Osim većine predstavnika studenata iz različitih država, na radionici su sudjelovali i profesori i voditelji različitih sveučilišnih programa, među kojima i prof. dr. sc. Blaženka Divjak, prorektorica za studente i studije Sveučilišta u Zagrebu, te Mary Tupan-Wenno, izvršna direktorica EAN-a. Iako je na početku, kažu studenti, rečenica profesora Mauritsa van Rooijena kako se svi sudionici kongresa nalaze na povijesnom događanju stvaranja promjena u obrazovanju nasmijala gotovo polovicu prepune dvorane, na kraju kongresa, prilikom završnoga govora, broj onih koji su to na početku shvatili kao šalu drastično se smanjio.Projekt sudjelovanja financijski su omogućili Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, Varaždinska županija, Grad Varaždin, Općina Gornji Kneginec i Odvjetnički ured Sanja Mihalić, te ima podršku Instituta za razvoj obrazovanja.

Alen i Neva u Montrealu 2