U utorak, 18. lipnja 2024., na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu organizacije i informatike održan je Sajam studentskih proizvoda. Radi se o projektu koji već niz godina, uz potporu nastavnika na predmetu Poduzetnički pothvat na 3. godini Prijediplomskog studija Ekonomika poduzetništva, organiziraju studenti s ciljem simulacije stvarnog poslovanja, pri čemu sami pribavljaju inpute za proizvodnju, organiziraju i realiziraju proizvodni proces, definiraju cjenovnu strategiju te na posljetku jačaju svoje prodajne vještine. Uz sve to, u suradnji s kolegama s Prijediplomskog studija Informacijski i poslovni sustavi koriste aplikaciju Trade Fair, koja kupcima služi da dođu do željenog proizvoda. Ovakav sajam, kao simulacija stvarnog poslovnog okruženja, ističe sposobnost naših studenata u povezivanju ekonomskih i informatičkih znanja, dok ujedno razvija i njihov poduzetnički duh – smatra dekanica Fakulteta prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa, koja zajedno s profesoricama izv. prof. dr. sc. Irenom Konecki, izv. prof. dr. sc. Kristinom Detelj i dr. sc. Tamarom Šmaguc, usmjerava studente kroz proces osmišljavanja, stvaranja i postavljanja proizvoda "na tržište". Mentorice su članice Laboratorija za poduzetništvo FOI-ja, koji ima za cilj pokretanje poduzetničke inicijative i usmjeravanje studenata na razvoj vlastitog poduzetničkog pothvata (startup) i općenito poduzetničko djelovanje u razvoju karijere.
Koristi se aplikacija Trade Fair za prodaju i kupnju studentskih proizvoda koju su osmislili studenti informatike na FOI-ju
Studenti su tako za ovaj sajam, u timu od troje ili četvero studenata, osmišljavanjem i stvaranjem proizvoda stvorili vrijednost, dok je sredstvo prometa i plaćanja bila valuta FOI POP posebno osmišljena za tu prigodu. Naime, u suradnji s timom izv. prof. dr. sc. Zlatka Stapića iz Laboratorija za primijenjeno softversko inženjerstvo FOI-ja, za tu prigodu osmišljena je posebna aplikacija Trade Fair, kroz koju su kupci mogli doći do željenog proizvoda. Članovi Laboratorija za primijenjeno softversko inženjerstvo pripremili su verziju aplikacije koja je građena za više platformi i koju smo testirali i ove godine. Studenti su u aplikaciji kreirali profil svojeg poduzeća ili OPG-a, zatim su unijeli svoje proizvode, a kupci su odabirom željenih proizvoda studentima iste platili skeniranjem QR koda ili unošenjem koda za kupnju. Na taj način su studenti ekonomskog usmjerenja mogli unaprijediti svoja tehnička znanja i informatičke vještine.
Sudjelovanje na sajmu jedna je od aktivnosti kojom studenti stječu potrebne bodove za polaganje predmeta. Boduju se inovativnost i kvaliteta proizvoda, uređenje prodajnog mjesta, prodajne vještine te ostvareni prihod, a u tome ih ocjenjuju tzv. tajni kupci. Koliko su studenti bili kreativni i ove godine, pogledajte u fotogaleriji…