Na FOI-ju je održan sastanak s članovima poduzeća Končar elektronika i informatika d.d.

Objavljeno: 10.10.2016

U vijećnici Fakulteta organizacije i informatike 6. listopada održan je sastanak članova Uprave poduzeća KONČAR Elektronika i informatika d.d. (INEM), te zaposlenika FOI-a.

Sastanku su prisustvovali od strane Končara: mr. sc. Vladimir Siladi, tehnički direktor, dr. sc. Drago Cmuk i dr. sc. Vladimir Špišić, a od strane Uprave FOI-ja dekan prof. dr. sc. Neven Vrček. Sastanak je inicirao prof. dr. sc. Božidar Kliček, bivši djelatnik Instituta Končar. Na sastanku je  istaknut veliki nedostatak suradnje gospodarstva i akademske zajednice u Hrvatskoj, unatoš velikoj potrebi gospodarstva za znanjima i idejama iz znanosti. Od strane FOI-ja ponuđena je suradnja na razini razmjene studenata za obavljanje studentske prakse u Končaru, te izrade završnih i diplomskih radova, te općenito usmjeravanje u razvoju karijera. Nadalje, ponuđena je suradnja na području sigurnosti i otvorenih sustava, na razvoju programskih sustava, razvojih projekata i međunarodnih znanstvenih projekata. Ponuđena je suradnja na području znanosti o podacima, inteligentnih sustavima u upravljanju, te e-učenju profesionalaca. Od strane Končara ponuđena je suradnja na području upravljanja energetskom učinkovitošću na principima suvremene tehnologije Interneta stvari (IoT), te drugim područjima. Izražena je velika nada u uspješnost ove suradnje koja bi trebala doprinjeti razvoju inovativnih proizvoda, postizanju novih kompetencija zaposlenika te poboljšanju obrazovnog procesa. Zanimljivo je da su troje naših profesora bili zaposlenici Končara: prof. dr. sc. Josip Brumec (sada u mirovini), prof. dr. sc. Božidar Kliček i prof. dr. sc. Vjeran Strahonja.

KONČAR – Elektronika i informatika d.d. (skraćeno KONČAR – INEM d.d.) jedno je od društava grupe KONČAR, vodećeg regionalnog proizvođača elektroopreme i elektroenergetskih postrojenja, a osnovano je 1. siječnja 1974. Područja industrijske elektronike i ICT-a karakterizira visoka sofisticiranost, primjena najmodernijih tehničkih i tehnoloških rješenja, stalne promjene i brzi razvoj što iziskuje vrlo stručnu radnu snagu spremnu i sposobnu za kontinuiranu edukaciju i usavršavanje. Glavne aktivnosti su razvoj, inženjering i projektiranje, proizvodnja, ispitivanje, puštanje u rad i servisiranje uređaja i sustava industrijske elektronike, projektiranje i implementacija poslovnih informacijskih sustava, instalacija sistemske programske podrške, projektiranje, izgradnja i održavanje računarskih mreža.

Slike s održanog sastanka možete pogledati u nastavku.