Gospodarski savjet FOI-ja održao prvi sastanak – jedanaestero čelnika IT tvrtki daje smjernice za transfer znanja i daljnji razvoj studijskih programa FOI-ja

Objavljeno: 24.03.2023

U novoobnovljenoj Vili Oršić u Varaždinu je u srijedu, 22. ožujka 2023. godine održan prvi sastanak Gospodarskog savjeta Fakulteta organizacije i informatike, Sveučilišta u Zagrebu čiji su članovi potvrđeni Odlukom Fakultetskog vijeća u listopadu 2022. godine. Savjet, uz članice s FOI-ja - dekanicu prof. dr. sc. Ninu Begičević Ređep i voditeljicu Centra za podršku studentima i razvoj karijera doc. dr. sc. Katarinu Pažur Aničić, čini i jedanaestero čelnih ljudi značajnih IT tvrtki partnera FOI-ja. Sastanak je održan hibridno putem videokonferencijskog sustava BBB, a prisustvovali su mu i prodekanica za poslovanje i ljudske potencijale prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa, prodekan za studijske programe prof. dr. sc. Dragutin Kermek te prof. dr. sc. Neven Vrček.

Članovi Gospodarskog savjeta su: Hajdi Ćenan (airt Co-founder & CEO / President CRO STARTUP), Moreno Grgurić (IBM iX - Executive Director Digital Platforms), Goran Kanižaj (SICK Mobilisis – CEO), Lidija Karaga (Poslovna inteligencija – President of the Management Bord), Goran Kovačević (Infinum – Vice President Of Business Development), Sandro Lazarić (Arbona – CEO), Vedrana Miholić (CROZ Sales manager / CROZ DACH Managing Director), Nikola Pavešić (Infobip - Director of Startup Ecosystem), Marin Tadić (Oracle - Cluster Leader Hungary, Slovakia, Serbia, Croatia / Country Leader Oracle Croatia), Marko Velić (Photomath - Director of Engineering) i prof. dr. sc. Slavko Vidović (INFODOM Grupa – Founder). Za predsjednika Savjeta izabran je Goran Kanižaj, CEO SICK Mobilisis.

Uloga Savjeta je osnaživanje suradnje, transfer znanja i doprinosa razvoju Fakulteta, i to kroz sudjelovanje i savjetodavnu ulogu u razvoju i reviziji studijskih programa FOI-ja te kroz osmišljavanje, razvoj i provođenje inovativnih koncepata učenja i poučavanja, kao i druge oblike suradnje kroz projektne i druge razvojne aktivnosti. Cilj je već prepoznatu snažnu suradnju FOI-ja s IT sektorom podići na još jednu višu razinu.

Dekanica Fakulteta je upoznala članove Savjeta s najnovijim dosezima FOI-ja u razvojnim procesima, među ostalim i revizijom studijskih programa te pripremom novog studija na doktorskoj razini. Zajedničke aktivnosti između tvrtki, nastavnika i studenata, primjenom modela učenja kroz rad (work based learning – WBL), projektnog načina rada i rješavanjem problemskih zadataka (problem based learning – PBL), implementirane su sustavski na FOI-ju. Za takav način rada ključan dionik su poslodavci, koji zadaju studentima konkretne probleme iz prakse a koje studenti rješavaju uz mentoriranje poslodavaca. Uloga Savjeta bit će i uključenost u daljnje revizije studijskih programa, koje se trebaju provoditi kontinuirano zbog ubrzanog razvoja IKT-a i procesa digitalne transformacije. Uloga članova Savjeta bit će ključna u doprinosu razvoja tržišta IT-a, obzirom da s FOI-ja na tržište svake godine izlazi oko 500 diplomanata, spremnih preuzeti radne pozicije ovog najdinamičnijeg (IT) tržišta.

Obzirom da FOI veliku pažnju pridodaje i razvoju startup-ova naših studenata, najveći zamašnjak tome dat će planirani projekt Regionalnog centra za predinkubaciju u pametnoj industriji, koji bi se trebao realizirati u okviru ITU mehanizma, a čiji korisnik (prijavitelj) je Grad Varaždin te FOI partner. Glavnu savjetodavnu ulogu i ulogu kreatora programa edukacija i mentoriranja u okviru planiranog centra imat će upravo članovi Gospodarskog savjeta FOI-ja. Time će se stvoriti jedan velik i sveobuhvatan regionalni centar koji će obuhvatiti predinkubacijski proces čijim završetkom vjerujemo da će se povećati ulaz u fazu inkubacije i akceleracije.