Državna nagrada za volontiranje FOI-u

Temeljem  odluke Nacionalnog  odbora  za  razvoj  volonterstava, Državna  nagrada  za  volontiranje  u  2013.  godini  u  kategoriji  pravnih  osoba  dodijeljena  je Fakultetu  organizacije  i  informatike  Sveučilišta  u  Zagrebu  kao  najviše  priznanje  što  ga Republika Hrvatska dodjeljuje za volontiranje, doprinos promicanju volonterstva i razvijanju volonterskih aktivnosti.

Nagradu  je  dekanu,  prof.  dr.sc  Vjeranu  Strahonji,   na  Svečanoj  sjednici  Vlade  RH  na Međunarodni  dan  volontera  5.  prosinca  2013.,  uručila  Potpredsjednica  Vlade  RH  i ministrica  socijalne  politike  i  mladih,  gospođa  Milanka  Opačić.  Sjednici  su  nazočili  I prorektorica  za  studente  i  studije  Sveučilišta  u  Zagrebu,  prof.dr.sc.  Blaženka  Divjak, koordinatorica volonterskih projekata na Fakultetu organizacije i informatike, doc.dr.sc. Violeta Vidaček-Hainš i volonterka Neva Stopinšek te predstavnik predlagatelja, predsjednik Gradskog vijeća Grada Varaždina, gospodin Josip Hehet.

Ovo vrijedno priznanje i nagradu su zavrijedili brojni volonteri i korisnici volontiranja. Samo ove godine je 80-tak volontera ostvarilo 850 radnih sati u okviru 8 različitih aktivnosti, od kojih su bila  i  dva  međunarodna  projekta:  Comenius  projekt  koji  je  vodila  Varaždinska  Županija  s partnerima iz Ujedinjenog Kraljevstva  i volontiranje  na Sajmu volontera Sveučilišta  Centralna Florida u Orlandu, SAD.

Brojni su modeli volontiranja koji se razvijaju na FOI-u:

• Volonteri pružaju potporu  sportašima s invaliditetom, osvještavaju važnost sporta i pokazuju da je različitost prednost, a ne nedostatak;
  • Pomažu učenicima osnovnih škola u savladavanju  školskog gradiva  i učenju stranih jezika, a među učenicima je i veliki broj pripadnika nacionalnih manjina;
  • Druže se s  djecom s poteškoćama u razvoju, uljepšavaju im svakodnevicu i promoviraju  vrijednosti zajedništva;
  • Rade na  računalnom opismenjavanju osoba treće životne dobi  i približavaju im izazove  suvremene tehnologije;
  • Sudjeluju  u  kreativnim aktivnostima   polaznika  predškolskih  ustanova,  kod  djeca  potiču interes za istraživanje i učenje;
  • Pripremaju hranu za beskućnike;
  • Pomažu u poljoprivrednim radovima.

Volonteri, studenti i građani, razvijaju stručne i socijalne kompetencije, pripremaju se za buduće tržište rada i doprinose umrežavanju institucija u okruženju lokalne zajednice i u međunarodnom okruženju.

Uz sve  navedeno, volonteri FOI-a su i vrijedni  promicatelji  hrvatske kulture  u svijetu. Evo nekoliko zanimljivosti:  ako otvorite  mrežne stranice partnerskog Sveučilišta u Americi, naići ćete na  snimku web kamerom uživo  s glavnog varaždinskog trga…a dočekat će Vas i fotografije nacionalnih parkova i kulturne baštine Hrvatske.  Nanese li Vas pak put u prostorije  partnerske škole u Engleskoj, na ulazu u školu ćete naići na veliki natpis „ Naši prijatelji  –  volonteri iz Hrvatske“. Naime, važno je spomenuti da se radi o školi u kojoj nastavu polaze učenici čiji roditelji i potječu iz 30-tak zemalja svijeta i govore različite jezike. Poseban je doživljaj kad vas u ovakvom  multikulturnom  okruženju,   desetogodišnji   dječak,  korisnik  volontiranja,  dočeka riječima: „Ja znam sve o Hrvatskoj, učili smo u školi. Pekli smo božićne kolače iz Hrvatske, jako su fini.“.

Zbog  toga,  velikim  dijelom  i  zahvaljujući  volonterima  FOI-a,  mnogi  korisnici  volontiranja  u Europi i Americi danas znaju da penkalo, kravata i njihov kućni ljubimac -  dalmatiner potječu iz Hrvatske.

Sve ovo vrijeme,  brojni studenti ali i građani volonteri, strpljivo odlaze i na edukacije,  vrednuju kvalitetu   te  sa  svakim  novim  projektom  promoviraju  nove  ideje  i  stručnost.  Njihov  trud  je prepoznat i nedavno je Fakultetu dodijeljena i međunarodna akreditacija  Europske volonterske službe.

Studenti FOI-a su rezultate volonterskih projekata  prezentirali  i na  međunarodnim studentskim konferencijama i istraživačkim simpozijima (ISRS i CECIIS). Tako se vrijednosti volontiranja, uz potporu informacijsko komunikacijske tehnologije, promovirala ne samo u zemljama Europe, nego i među studentima mnogih država sa svih kontinenata.

Pisma  preporuke  i  riječi  potpore  su  FOI-u  dali  brojne  institucije  iz  lokalnog  i  međunarodnog okruženja, među kojima su Grad Varaždin kao predlagatelj, Varaždinska županija, Općina Petrijanec, Osnovna škola Petrijanec, Hrvatski paraolimpijski odbor, Atletski klub Sloboda Varaždin, Dom za stare i nemoćne osobe Varaždin… Među stranim partnerima su Institutu IDRICS,  New  Bucks  Univesity  iz  UK,  Program  McNair  Sveučilišta  Centralna  Florida  iz Orlanda,  SAD,  Organizacija  YMCA  of  Greater  Toronto,  Kanada,  Sveučilište  Cincinnati, Ohio, SAD.

Ova nagrada je velika motivacija za nastavak, kao i odgovornost prema članovima lokalne i međunarodne zajednice.

Veliko hvala svim volonterima!

*******************************************************************************************

Kontakt podaci:

Doc.dr.sc. Violeta Vidaček Hainš, koordinatorica volonterskih projekata na FOI-u

Pavlinska 2, Varaždin

e-mail: vvidacek@foi.hr