Predavanje pod nazivom „Influence of AI on Database Modeling and Analysis – Current State“ okupilo je oko stotinjak studenata kolegija Baze podataka, Skladišta podataka i poslovna inteligencija, koji su imali priliku upoznati se s аktualnim utjecajem umjetne inteligencije na modeliranje i analizu baza podataka.
U okviru predavanja profesor Jukić je kroz niz konkretnih primjera prikazao kako generativna umjetna inteligencija može imati i pozitivne i negativne učinke u procesu modeliranja baza podataka. Poseban naglasak stavljen je na kritičko promišljanje korištenja AI alata, pri čemu su analizirani primjeri ispravno i neispravno generiranih SQL upita. Također, raspravljalo se o primjerenim i neprimjerenim načinima primjene umjetne inteligencije u obrazovnom kontekstu, osobito u nastavi vezanoj uz baze podataka.
Profesor Nenad Jukić autor je brojnih znanstvenih i stručnih radova, a njegova literatura i alati za modeliranje baza podataka koriste se i u nastavi na SUZG FOI. Njegov doprinos razvoju područja baza podataka i skladišta podataka prepoznat je i na međunarodnoj razini.
Održano predavanje studentima je pružilo vrijedan uvid u suvremene trendove i izazove u primjeni umjetne inteligencije u području baza podataka.


