Studenti se upućuju na stručnu praksu radi upotpunjavanja teoretskog znanja s praktičnim i pripremu diplomskog i završnog rada te uključivanja u profesionalni rad.
PRIJAVI SE U SUSTAV!
Odaberi poduzeće!
FOI je, preko Centra za podršku studentima i razvoj karijera, do sada uspostavio suradnju s preko 370 poduzeća i institucija u kojima studenti mogu obavljati stručnu praksu te započeti svoj karijerni put. Po dosadašnjem praćenju zaposlenja studenata, više od trećine njih ostane raditi u poduzeću u kojem obavljaju stručnu praksu, a ostatak se zaposli u periodu od 3-6 mjeseci u poduzećima s kojima je FOI imao određeni oblik suradnje.
Stručna praksa na sveučilišnom prijediplomskom studiju obavlja se 6. semestru studija, u trajanju od 5 radnih dana, odnosno 40 radnih sati.
PRIJAVI SE U SUSTAV!
Odaberi poduzeće!
Ishodi učenja na stručnoj praksi su sljedeći:
- Razumjeti i razlikovati radna mjesta i zanimanja IKT stručnjaka
- Napisati životopis i motivacijsko pismo za određeno radno mjesto
- Osmisliti praktični dio završnog rada s primjenom u stvarnom poslovnom sustavu
- Napraviti samoprocjenu za daljnji vlastiti profesionalni razvoj
Studenti se o proceduri obavljanja stručne prakse informiraju putem tribine za stručnu praksu koja se organizira na početku akademske godine. U nastavku su opisani koraci provedbe stručne prakse:
- Studenti se dodaju u informacijski sustav stručne prakse koji je dostupan na poveznici: https://strucnapraksa.foi.hr/hr/
- Početkom semestra u kojem obavlja stručnu praksu, student/ica sudjeluje na karijernoj radionici organiziranoj od strane Centra za podršku studentima i razvoj karijera (CPSRK). Sudjelovanje na karijernoj radionici je preduvjet za pohađanje stručne prakse kod poslodavca.
- Tijekom semestra student/ica sudjeluje na jednoj stručnoj radionici koju organizira CPSRK u suradnji s poslodavcima. Ovaj korak odvija se neovisno o obavljanju stručne prakse u odabranom poduzeću.
- Student/ica samostalno kontaktira željenog poslodavca iz sustava ili proizvoljno neko drugo poduzeće radi dogovora oko primitka na stručnu praksu, pri čemu je potrebno poštivati proceduru za sklapanje sporazuma o suradnji za stručnu praksu. Druga opcija jest da student/ica odabere jednu od ponuđenih praksi koje dogovara CPSRK s poslodavcima. Ponude praksi objavljuju se početkom ljetnog semestra te u intervalima u toku semestra.
- Student praksu obavlja u toku 6. semestra, u intervalima prema dogovoru s poslodavcem. Procedura prijave i obavljanja stručne prakse te potvrđivanja obavljene stručne prakse propisana je Pravilnikom o stručnoj praksi studenata na studijima Fakulteta organizacije i informatike.
Nastava u 6. semestru organizirana je u četiri radna dana, a peti dan predviđen je za aktivnosti vezane uz praksu i samu praksu.
Stručna praksa kao obavezan i sastavni dio nastave na diplomskim studijima provodi se u IV semestru diplomskog studija u trajanju od 160 sati te se vrednuje s 6 ECTS bodova.
PRIJAVI SE U SUSTAV!
Odaberi poduzeće!
Student diplomskog studija upućuje se na stručnu praksu radi upotpunjavanja teoretskog znanja s praktičnim znanjem i pripremu diplomskog rada, što omogućuje uspješnije ostvarivanje programa studija i uključivanje u profesionalni rad. Obveza studenta diplomskog studija je obaviti stručnu praksu u trajanju od 20 radnih dana, s time da se može obaviti i u više dijelova po minimalno 5 radnih dana. Preporuča se da zadaci koje obavlja student na stručnoj praksi budu vezani uz područje studiranja.
Stručna praksa može se obavljati u poduzećima s kojima Fakultet organizacije i informatike ima sklopljen sporazum o suradnji vezano za organizaciju stručne prakse. Studenti mogu i sami predlagati mjesto/poduzeće za izvedbu stručne prakse koje mora odobriti voditelj stručne prakse i prodekan za nastavu, uz prethodno sklopljen sporazum o suradnji s poduzećem.
Predložak za dnevnik stručne prakse dostupan je na sustavu za stručnu praksu. Sustavu je moguće pristupiti koristeći iste podatke kao i za pristup Moodle sustavu.
Student je za vrijeme stručne prakse obvezan voditi "Dnevnik prakse" u koji treba upisati datum, mjesto i trajanje te radne zadatke koji su obuhvaćeni stručnom praksom. Dnevnik prakse se nakon završetka prakse, predaje na uvid i kontrolu te se u skladu s ispunjenjem formalnih uvjeta vrši ovjera izvršenja obveze stručne prakse.
Za sva pitanja možete se obratiti osobno u Centru za podršku studentima i razvoj karijera ili putem e-mail adrese strucna_praksa@foi.unizg.hr.
Stručna praksa kao obavezan i sastavni dio nastave na stručnom studiju Informacijske tehnologije i digitalizacija poslovanja (ITDP/(PITUP)) provodi se u V. semestru u trajanju od 120 sati te se vrednuje s 4 ECTS boda.
PRIJAVI SE U SUSTAV!
Odaberi poduzeće!
Obaveza studenta stručnog studija je obaviti stručnu praksu u trajanju od 15 radnih dana, s time da se praksa može obaviti i u više dijelova po minimalno 5 radnih dana. Uz poduzeća dostupna na sustavu za stručnu praksu, studenti mogu i sami pronalaziti poduzeće za obavljanje stručne prakse, a zadaci koji se obavljaju tijekom stručne prakse moraju biti vezani uz područje studiranja. Student/ica je za vrijeme stručne prakse obvezan voditi "Dnevnik prakse" u koji treba upisati datum, mjesto i trajanje te radne zadatke koji su obuhvaćeni stručnom praksom. Predložak za dnevnik stručne prakse dostupan je na web stranicama Fakulteta i na sustavu za stručnu praksu. Sustavu je moguće pristupiti koristeći iste podatke kao i za pristup Moodle sustavu.
Prije predaje tiskanog oblika dnevnika, isti je potrebno predati u elektroničkom obliku (.pdf format) na sustav stručne prakse te čekati povratnu informaciju od Voditelja prakse o daljnjim koracima. Dnevnik je moguće predati u tiskanom obliku jedino nakon potvrde Voditelja prakse. Dnevnik u tiskanom obliku predajete u Centar za podršku studentima i razvoj karijera. Dnevnik se piše na računalu te se predaje u tiskanom obliku i uvezen. Nakon provjere ispunjenja formalnih uvjeta, dnevnik pregledava Voditelj stručne prakse i prodekan za nastavu.
Prije predaje tiskanog oblika dnevnika, isti je potrebno predati u elektroničkom obliku (.pdf format) na sustav stručne prakse te čekati povratnu informaciju od Voditelja prakse o daljnjim koracima. Uspješno obavljena praksa evidentira se u ISVU sustavu. Stručnu praksu je moguće priznati temeljem potvrde o stažu (Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje) koju student prilaže uz zahtjev za priznavanje stručne prakse, ukoliko se radi o izvanrednom studentu koji je bio u radnom odnosu najmanje 30 radnih dana. Zamolbu je potrebno poslati poštom na adresu: FOI, Studentska referada, Pavlinska 2, 42 000 Varaždin. Savjetujemo studentima da za detaljnije informacije prouče Često postavljena pitanja kojima mogu pristupiti na sustavu za stručnu praksu te Pravilnik o stručnoj praksi na stručnom studiju ITDP/PITUP. Za sva pitanja možete se obratiti osobno u Centru za podršku studentima i razvoj karijera ili putem e-mail adrese strucna_praksa@foi.unizg.hr.
Studenti Fakulteta organizacije i informatike mogu studentsku praksu obavljati i u inozemstvu te na taj način upoznati različitosti u radnom okruženju i stjecanju profesionalnih kompetencija.
PRIJAVI SE U SUSTAV!
Odaberi poduzeće!
Zašto ići na stručnu praksu u inozemstvo?
- Stjecanje radnog iskustva u međunarodnom okruženju - neprocjenjiva referenca prilikom ulaska na hrvatsko ili strano tržište rada
- Mogućnost učenja od stručnjaka iz inozemstva
- Stjecanje međunarodnih kontakata i umrežavanje
- Poboljšanje engleskog ili nekog drugog stranog jezika
- Iskustvo života u inozemstvu
Erasmus+ stručna praksa može trajati od 2 do 12 mjeseci, a student za vrijeme trajanja prakse dobiva mjesečnu financijsku potporu – stipendiju.
Gdje na stručnu praksu u inozemstvu?
Student može odraditi stručnu praksu:
- U tvrtkama, ustanovama, organizacijama i ostalim subjektima koji imaju status pravne osobe
- Na visokim učilištima koja imaju dodijeljenu Erasmus povelju za visoko obrazovanje
Erasmus+ stručna praksa može se obavljati u državama članicama Europske unije + Island, Lihtenštajn, Norveška, Sjeverna Makedonija, Srbija i Turska.
Korisne stranice za pronalazak stručne prakse:
Studentima pri traženju stručne prakse u inozemstvu pomaže Ured za međunarodnu suradnju FOI-ja kojem se mogu javiti osobno (FOI1, 1. kat, kabinet 56), mailom na international@foi.unizg.hr ili telefonski na 042 390 826.
Financijska podrška za Erasmus+ stručnu praksu
Zemlje | Financijska potpora (EUR mjesečno) | |
Zemlje s višim i srednje visokim životnim troškovima | Austrija, Belgija, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Grčka, Irska, Island, Italija, Lihtenštajn, Latvija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Njemačka, Norveška, Portugal, Slovenija, Slovačka, Španjolska, Švedska | 700 |
Zemlje s nižim životnim troškovima | Bugarska, Litva, Mađarska, Sjeverna Makedonija, Poljska, Rumunjska, Srbija, Turska | 650 |
Osim osnovne financijske potpore navedene u tablici iznad, dodjeljuje se i potpora za putne troškove. Također, određene kategorije studenata (student s manje mogućnosti te druge podzastupnjene skupine studenata – npr. studenti koji studiraju u mjestu izvan mjesta prebivališta, studentice u STEM području itd., imaju parvo na dodatnu financijsku potporu u iznosu od 250 eura mjesečno.
Studenti s invaliditetom imaju pravo na uvećani iznos financijske potpore, ovisno o stupnju invaliditeta na temelju potvrde ovlaštene ustanove.
Studenti sa specifičnim fizičkim, mentalnim ili zdravstvenim okolnostima, ako budu odabrani Natječajem, imaju mogućnost primiti i dodatni iznos financijske potpore (uz regularni iznos određen kategorijom ciljne zemlje i dodatnu financijsku potporu koju primaju studenti s manje mogućnosti) u slučaju da njihovo stanje odnosno posebne potrebe zahtijevaju dodatne troškove na mobilnosti.
Priznavanje stručne prakse
Fakultet organizacije i informatike za uspješno izvršenu aktivnost razdoblja stručne prakse priznaje 6 ECTS bodova i to ako je obavljena u IV. semestru diplomskog studija te ako je u skladu sa studijskim programom i priznata od strane voditeljice stručne prakse i FOI ECTS koordinatora. Priznavanje se vrši na temelju dnevnika stručne prakse (prilagođenog za Erasmus+ stručnu praksu) te Learning Agreement for Traineeships.
Studentima svih ostalih godina studija Erasmus+ stručna praksa se unosi u sustav kako bi bila vidljiva na prijepisu ocjena.
Priznavanje se po završetku stručne prakse vrši putem aplikacije FOI Zamolbe u koju student učitava Dnevnik stručne prakse te Ugovor o provedbi stručne prakse (eng. Learning Agreement for Traineeship).