Skip to content Skip to navigation

Otvorene prijave za Srce DEI 2025 - u programu radionica, tematski blok i poster prezentacija FOI-jevih nastavnika i istraživača

Sveučilišni računski centar Srce u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu 26. i 27. ožujka 2025. organizira konferenciju Dani e-infrastrukture Srce DEI 2025.

Konferencija će se održavati u prostorima Sveučilišta u Zagrebu, u zgradi Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe - SEECEL (Radoslava Cimermana 88, Zagreb).

Srce DEI 2025 jedinstvena je konferencija s fokusom na primjenu digitalnih tehnologija u znanstvenoj i akademskoj zajednici, a njezin program obuhvaća više od  četrdeset izlaganja podijeljenih u osam tematskih blokova, pozvana predavanja, brojne radionice i druge zanimljive aktivnosti.

Teme ovogodišnje konferencije bit će, između ostaloga, vezane uz disruptivne tehnologije, umjetnu inteligenciju, informacijske sustave, osiguravanje kibernetičke sigurnosti, novosti u informacijskom krajobrazu znanosti i visokoga obrazovanja, novi informacijski sustav ISPiK Reakreditacije, i dr.

Pokrovitelji ovogodišnje konferencije su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Rektorski zbor Republike Hrvatske i Grad Zagreb.

Prijave na konferenciju Dani e-infrastrukture Srce DEI 2025. otvorene su do 19. ožujka 2025

PROGRAM KONFERENCIJE

RADIONICA "Suvremeni dizajn učenja uz inovativni koncept i kolaborativni alat"

Prvog dana konferencije, radionicu na temu "Suvremeni dizajn učenja uz inovativni koncept i kolaborativni alat" održat će nastavnici i predavači s FOI-ja, prof. dr. sc. Blaženka Divjak, Darko Grabar, Barbi Svetec i Petra Vondra.

Ishod učenja radionice je izrađen dizajn učenja za dijelove kolegija u alatu Balanced Design Planning (BDP). BDP alat je temeljen na inovativnom pedagoškom konceptu, besplatan je, kolaborativan i dostupan na learning-design.eu.

Trenutno ga koristi preko 2000 ljudi iz 40-ak država. Alat uključuje vođenje kroz izradu dizajna kolegija ili tečaja, objašnjenja pojmova i analitiku vezanu uz dizajn učenja te omogućava kreativno i pouzdano dizajniranje. Primjerice, usmjerava edukatora u konstruktivnom povezivanju aktivnosti učenja, poučavanja i vrednovanja s ishodima učenja.

Na temelju dizajna učenja kolegija u BDP alatu korisnik može automatski kreirati plan kolegija u Moodleu, ali i izvesti podatke u drugim formatima. Za kontinuirano profesionalno usavršavanje nastavnika otvoren je i besplatan MOOC dostupan na learn.foi.hr.

Polaznici će proučiti kvalitetne primjere dizajna kolegija, dobiti upute kako interpretirati analitike vezane uz dizajn učenja, ali i upoznati asistenta temeljenog na umjetnoj inteligenciji (koji je u pilot fazi razvoja) te kreirati dijelove dizajna učenja za kolegij.
 

TEMATSKI BLOK "Sinergija tehnologije i ljudskosti na sustav obrazovanja i znanosti: kako će se promjene reflektirati na društvo - život, rad i učenje?"

Razgovor s razlogom naziva "Sinergija tehnologije i ljudskosti u sustavu obrazovanja i znanosti: Kako će se promjene reflektirati na društvo – život, rad i učenje?" ima za cilj istražiti utjecaj suvremenih tehnoloških inovacija na obrazovne i znanstvene procese, s naglaskom na ravnotežu između digitalnih rješenja i ljudskog pristupa. Kroz interdisciplinarnu raspravu, govornici će analizirati kako umjetna inteligencija oblikuje metode poučavanja, radne modele i svakodnevni život, pritom naglašavajući važnost etičkih i društvenih aspekata. Kako bi ih mogli učinkovito implementirati i primijeniti, potrebno je znati njihove mogućnosti, ali i biti svjestan potencijalnih rizika. Srce, kao infrastrukturna ustanova sustava znanosti i obrazovanja, te središte za obrazovanje i podršku u primjeni informacijskih i komunikacijskih tehnologija, aktivno prati, raspravlja i implementira nove tehnologije. Cilj razgovora je potaknuti dijalog o budućim izazovima i mogućnostima integracije umjetne inteligencije u službi razvoja znanja, kreativnosti i ljudskog potencijala. Tematski blok bit će održan drugog dana konferencije.

Sugovornici:

  • doc. dr. sc. Marko Horvat, Sveučilište u Zagrebu Fakultet elektrotehnike i računarstva
  • Matija Matijevac, MAIDEA
  • prof. dr. sc. Markus Schatten, Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
  • dr. sc. Lana Žaja, Infinity Alpha Lab

Moderatorica: doc. dr. sc. Sandra Kučina Softić, Sveučilište u Zagrebu Sveučilišni računski centar

POSTER PREZENTACIJA

  • Marija Kuštelega, Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike: "Implementacija naprednih postavka privatnosti prilikom korištenja Moodle sustava za e-učenje"