Skip to content Skip to navigation

Karijera nakon FOI-ja: Hrvoje Galić (Arbona)

Objavljeno: 28.05.2020

Godine 2010. završio je smjer Informacijsko i programsko inžinjerstvo na Diplomskom studiju Informatika na FOI-ju. Danas je magistar informatike i stručnjak za digitalni marketing. Već dugi niz godina radi u Arboni - strateškom partneru Fakulteta organizacije i informatike. Ako ste student FOI-ja - vjerojatno ste ga imali prilike upoznati na gostujućim predavanjima ili radionicama, ako ste profesor ili profesorica - vjerojatno ga se sjećate iz studentskih klupa, a ako razmišljate o upisu na FOI - upoznajte Hrvoja i saznajte njegovu priču o karijernom uspjehu!

Koja Vam je prva asocijacija kad se sjetite svog studija na FOI-ju?

Prva asocijacija studiranja na FOI-u su osobe koje sam upoznao za vrijeme studiranja i prijateljstva koje sam stekao. Kroz Fakultet sam upoznao jako puno kolega kroz projekte na kojima smo skupa radili, a s nekima i danas surađujem.

 

Biste li preporučili drugima studiranje na Fakultetu organizacije i informatike i koje biste im prednosti studiranja na Fakultetu naveli?

Preporučio bih svima koji imaju interes za informacijske tehnologije i poslovnu ekonomiju da upišu Fakultetu organizacije i informatike. Smatram da će kroz studiranje steći nova znanja i nadograditi postojeća. Nakon završenog fakulteta će posjedovati osnovna znanja i moći će lakše doći do željenih pozicija kod zapošljavanja.

 

Što Vas je navelo da upišete Fakultet organizacije i informatike?

Krajem osnovne škole počeo sam se baviti računalima, tijekom srednje škole pojavio se u interes za informatiku i programiranje.

 

Kojeg biste profesora ili profesoricu istaknuli i zašto?

Prof. dr. sc. Dragutin Kermek mi je ostao u sjećanju zbog načina na koji je držao predavanje i zbog kolegija Web dizajn i programiranje. Predavanja su bila zanimljiva i jako puno se moglo naučiti na samim predavanjima, jako puno teorijskog i praktičnog znanja. Kolegij Web dizajn i programiranje je odlično organiziran i na njemu sam prvi puta postao svjestan što se sve možete napraviti s programiranjem.

 

Koliko smatrate korisnim dobiveno fakultetsko znanje i stečene kompetencije te na koji način Vam je to bilo od pomoći u profesionalnoj okolini? Možete li navesti primjer?

Stečeno fakultetsko znanje smatram jako korisnim i bilo mi je od velike pomoći kod prvog zapošljavanja. U profesionalnom razvoju znanje programiranja i znanje baza podataka pomaže mi u svakodnevnom radu jer razumijevanje i logika koju sam stekao na FOI-ju i danas koristim.

 

Kako su izgledali Vaši studentski dani? Jeste li se posvećivali isključivo studiju, ili možda istovremeno radili studentske poslove, volontirali, angažirali se u rad nekih udruga/organizacija, bavili se sportom/hobijima i sl.?

Studenske dane sam najviše provodio na FOI-ju i u društvu kolega s kojima sam sam radio na projektima. Za vrijeme studiranja sam bio aktivan i radio studenske poslove koji nisu bili povezani s informatikom. Sudjelovao sam na nekoliko foijada i sportskih natjecanja.

 

Molimo da navedete koje od svojih dodatnih aktivnosti iz prošlog pitanja smatrate najvažnijim faktorima koji su utjecali na razvoj Vaše karijere i trenutno zaposlenje (ili nekadašnja zaposlenja).

Smatram da poznanstva koja sam stekao te timski rad su mi pomogli da se lakše uklopim u novu radnu sredinu i da razumijem svoje odgovornosti na poslu koji ću obavljati.

 

Ako ste mijenjali radna mjesta tijekom karijere, molimo Vas da ukratko objasnite na kojim ste pozicijama radili te po čemu se to radno mjesto razlikuje od trenutnog te kako ste se nosili s promjenama.

Na prvom radnom mjestu na poziciji web developera radio sam na zadacima usmjerenim razvoju web stranica, analizi podataka, i radu na web aplikaciji s ciljem poslovnog izvješćivanja. U Arboni se bavim optimizacijom za internet tražilice (SEO), analizom podataka unutar Google Analyticsa te vođenjem ključnih klijenata. Na trenutnom radno mjestu imam manje doticanja s programiranjem, ali dosta više odgovornosti, posao je jako dinamičan i izazovan.

 

Što Vas je najviše privuklo trenutnom radnom mjestu?

Na trenutnom radnom mjestu me najviše privukla drugačija vrsta posla od prethodnog zapošljavanja. Dinamičan i odgovoran posao te puno više kontakata s ljudima, rad izvan ureda i poslovni sastanci.

Hrvoje Galić i Sandro Lazarić, direktor tvrtke Arbona d.o.o.

S kakvim osobnim i profesionalnim izazovima ste se susreli prilikom dolaska na trenutno radno mjesto? Kakva su bila vaša očekivanja, i kako se nosite s trenutnim poslovnim izazovima? 

Na trenutnom poslu najveći izazov je bio organizacija oko internih zadataka koje sam morao delegirati svojim kolegama unutar tima. Mentoriranje osoba koje su došle nakon fakulteta i usklađivanje svih ostalih aktivnosti je trenutačni izazov zbog vlastitih obaveza i prijenosa znanja novim kolegama.

 

Ukratko objasnite što točno radite unutar Vaše pozicije, i koje su vaše obaveze i odgovornosti? Kako izgleda Vaš tipičan radni dan? (postoji li uopće pojam kod Vas „tipičan radni dan“?)

Na trenutnoj poziciji u Arboni posao je jako dinamičan i mijenja se prema prioritetima. Postoje zadaci koje je potrebno odraditi u toku radnog dana, sve ostalo je komunikacija s kolegama i s  poslovnim partnerima.

 

Koji su Vaši dugoročni ciljevi u poslovnom, odnosno karijernom smislu?

Dugoročni ciljevi su educirati se i certificirati se za nove tehnologije u digitalnom marketingu te proširiti znanje i specijalizirati se za još jedno područje povezano s digitalnim marketingom.

 

Za kraj, što biste poručili svojim mlađim kolegama na FOI-ju, u pogledu obrazovanja i razvoja vlastite karijere?

Preporučio bih studenima da uče čim više s razumijevanjem jer će im to onda kasnije značajno pomoći u razvoju karijere i svaki idući kolegij će im biti sve lakši jer će imati širu sliku, da probaju naći neko područje koje im je ujedno i hobi u svijetu IT-a i tu se razvijati jer će tako najbolje spojiti ugodno s korisnim.