Skip to content Skip to navigation

FOI u nastavi spaja ekonomiste i informatičare te kolegije Primjena umjetne inteligencije u poslovanju i Poslovno odlučivanje

Objavljeno: 01.07.2025

Na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) studenti imaju jedinstvenu priliku raditi u interdisciplinarnim timovima i polagati ispite na način da rade projektno i rješavaju konkretne probleme iz prakse. Ova inovacija u učenju i poučavanju rezultat je povezivanja dvaju kolegija na dva studija FOI-ja - Primjena umjetne inteligencije u poslovanju (studij Informacijski i poslovni sustavi) i Poslovno odlučivanje (studij Ekonomike poduzetništva).

Nakon uspješne obrane prve faze i zajedničkih interdisciplinarnih projekata u sklopu kontinuiranog praćenja na kolegijima informatičkog i ekonomskog studija, studenti su obranili i finalne verzije projekata koje su izradili u sklopu kontinuiranog praćenja. U mentoriranju i vrednovanju projekata sudjelovali su: prof. dr. sc. Sandra Lovrenčić, prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, izv. prof. dr. sc. Dijana Oreški, doc. dr. sc. Dino Vlahek i Tena Jagačić, mag. oec.

Timovi studenata su sastavljeni od studenata s oba studija – ekonomskog i informatičkog – što im omogućuje da zajednički primijene komplementarna znanja i pristupe stečene kroz ove predmete. Cilj je da studenti timski rade na rješavanju zadanih problema, donoseći različite perspektive i vještine potrebne za pronalazak cjelovitih rješenja.

Studenti su, unutar svojih timova, analizirali zadane poslovne probleme i pripadajuće skupove podataka. Njihov je zadatak bio predložiti rješenja koristeći metode umjetne inteligencije i metode višekriterijskog odlučivanja. Cilj je bio, ne samo identificirati najbolje rješenje na temelju provedenih analiza, već ga i uvjerljivo prezentirati, demonstrirajući marketinške i prodajne vještine. Problemi su simulirali stvarne poslovne scenarije, poput optimizacije sustava hlađenja/grijanja, odabira nekretnine, kreiranja sadržaja s povećanom vidljivošću ili dizajniranja programa lojalnosti klijenata.

Ovaj pristup omogućio je studentima da praktično primijene znanja o umjetnoj inteligenciji i višekriterijskom odlučivanju na konkretne poslovne izazove. Kroz rad u većim, interdisciplinarnim timovima, razvijali su ključne vještine potrebne na današnjem tržištu rada: rješavanje problema, kritičko mišljenje, donošenje odluka, prezentacijske i komunikacijske vještine te timski rad.