Kako je Žilina promijenila sve moje vidike

Godina:
Program:
Erasmus+

Kao uvod u ovaj tekst studenta Petra Jadeka preporučamo najprije pročitati odličan članak objavljen u časopisu STAK, br. 17 (svibanj 2018.) – Žilinski čopor vs. Žilina (1:0).

Kako je Žilina promijenila sve moje vidike

By Petar Jadek

Ove riječi pišem svog posljednjeg slovačkog dana, na vlaku iz Žiline prema Bratislavi. Danas se vraćam natrag za stalno. Već sada je teško pričati o Žilini i ne ostati zapanjen svim divnim uspomenama, iskustvima, a ponajviše svim novim prijateljstvima i prekrasnim trenucima koje smo proveli tamo. Erasmus je prilika, ovo vrijeme me kao pojedinca naučilo puno toga, od novih kultura, stranih jezika, pa do hrane, pića i običaja. Velika većina nas se kući vraća sa čvrstim novim prijateljstvima, upoznali smo ljude koje smatramo svojom obitelji. Što smo mi sada ako nismo jedna velika međunarodna obitelj? Iako sam do sada već podijelio puno detalja o Žilini i petero FOI-jevaca, ove riječi pišem kako bih budućim Erasmus studentima dao neke korisne savjete koje sam naučio tijekom mog Erasmusa u Žilini.

Izađite iz komforne zone i bacite se u situaciju raširenih ruku od prvog dana. Zašto? Zato što se na početku, odnosno prvog dana, čini kako će Erasmus dugo trajati i kako ima vremena za sve. Vjerujte mi, stvarnost je drugačija, dani prolaze brzo. To je Erasmus. Stalno ćete nekuda ići, ili putovati ili se družiti po gradu, jer to je vrijeme kada svi studenti imaju puno vremena za sebe. Upoznajte nove ljude. Opustite se. Vrijeme koje potrošite na druženje s ljudima, bilo unutar doma, grada ili ste otišli zajedno na izlet je kvalitetno, obogaćuje, a isprva nećete biti svjesni kako će vam ti ljudi do kraja razmjene biti obitelj (Francuska + Hrvatska).

Ne planirajte – iliti ne planirajte previše, došli ste na razmjenu.

Iako možda ova rečenica zvuči kontradiktorno, došao sam na razmjenu, pa trebao bih nešto organizirati u tom periodu. Istina, dogovorit ćete s profesorima kada ćete dolaziti na predavanja i labose. No osim toga, vaš osobni život nemojte planirati. U početku će vam biti čudno, no kada prestanete razmišljati o tome što će biti sutra, počet ćete živjeti u trenutku. Sve dok niste na razmjeni to ne možete postići. Imajte na umu kako je svaki trenutak razmjene izrazito vrijedan. Naravno, ako želite otići na vikend u Budimpeštu ili primjerice Prag, vjerojatno ćete planirati nekoliko dana unaprijed, što je OK.

Putujte, istražite, nemate što izgubiti. Svima je to jasno.

Razmjena znači i odgovornost o predstavljanju vašeg fakulteta. Želite pokazati sebe u što boljem svjetlu, biti odgovorni na fakultetu, to je razumljivo. Međutim, imali smo više puta priliku tijekom nastave petkom čuti pitanje profesora: „Kakvi su vam planovi za vikend? Treba li vas pustiti ranije kako bi stigli na vlak? Trebate li savjete kuda bi mogli otići?“. Ako ćete biti na razmjeni u Žilini, imat ćete bezbroj mogućnosti za izlete. Vjerujte mi, isplati se. Studentske karte za vlak su besplatne, i nemojte se iznenaditi ako u roku od tjedan dana napravite 1200 kilometara vlakom. Možda se to tako ne čini, no Slovačka je prekrasna država i stvarno ima svega za vidjeti.

Najvažniji faktor za uspješno preživljavanje je da budete opušteni, te da ne odlazite s prevelikim očekivanjima.

Budite pametni, nemojte previše očekivati. To je jako važno. Naravno, imat ćete neku predodžbu o tome što vama vaša razmjena znači i što tamo želite doživjeti, no ako tu predodžbu dignete u nebesa, možete se razočarati (barem 5% erasmusovaca koje sam upoznao na kraju nisu bili sretni sa svojom razmjenom, jer su očekivali nešto više). Moj vam je savjet da ne razmišljate o razmjeni uopće. Dođite tamo kao da idete na izlet. I nakon nekoliko tjedana više nećete to smatrati kao izlet nego će vam taj grad postati dom. Naravno, opustite se, došli ste na razmjenu i doslovno počinjete ispočetka, što se loše može dogoditi? Ništa, naravno.

Održite kontakte s ljudima koji su vam dragi.

Nakon što ljudi počnu polako odlaziti, održite kontakte s onima koji su vam najdraži. Reći ćete zbogom, ali to ne znači da se nećete moći jednog dana opet sresti. Pogotovo ako se toliko zbližite, pa počnete rezervirati avionske karte prije nego se pozdravite.

Žilina će mi zauvijek ostati u lijepom sjećanju, ali ne samo meni. Velika većina nas je tamo pronašla novi dom, proživjeli smo nezaboravne trenutke o kojima nikada nisam ni sanjao.

Za kraj, svim budućim erasmusovcima želim puno sreće, novih iskustava, prijateljstava i ljubavi tijekom njihove avanture života nazvanoj Erasmus. Na zdravie!

Petar Jadek, PDS IPS

Erasmus+ razmjena u Žilini, ljetni semestar 2017./18.

Kako je Žilina promijenila sve moje vidike - Petar Jadek