Erasmus+ stručna praksa u Grazu

Godina:
Program:
Erasmus+

Studenti 2. godine diplomskog studija smjera Informacijsko i programsko inženjerstvo, Danijel Sokač i Tomislav Vunak, iskoristili su zadnji semestar svojeg studija za odlazak na Erasmus+ stručnu praksu. Odabir je pao na tvrtku Evolaris u Grazu gdje su dečki boravili od travnja do rujna 2017. godine. S tvrtkom Evolaris FOI već godinama odlično surađuje te je već desetak naših studenata tamo odrađivalo praksu. Zamolili smo ih da s nama podijele svoja iskustva, a osobito smo ponosni što je nakon njihova povratka tvrtka Evolaris otvorila podružnicu u Varaždinu te su oni prvi zaposlenici. Rekli bismo da je to savršen završetak jedne avanture s inozemnom stručnom praksom.

Tomislav Vunak, student  2. godine diplomskog studija Informacijsko i programsko inženjerstvo, ak. godina 2016./17.

Iskustvo je bilo predobro i preporučio bih svakome da tokom studiranja provede nekoliko mjeseci na razmjeni. Možete upoznati jako puno novih ljudi koji vam mogu proširiti svjetonazor, što je za mene odlično.

Što se tiče same prakse, ljudi u Evolarisu su se odlično ponašali prema nama i cijelo vrijeme sam se osjćao ugodno. Mogu reci da sam naučio jako puno i vidio kako stvari funkcioniraju u praksi. Pod „stvari“ mislim na pripreme za sastanke, sastanke, razgovore sa klijentima, razgovore sa projektnim menadžerima i naravno samu implementaciju rješenja. Zahvaljujući ovoj praksi na sustave sam počeo gledati puno šire, počelo me je zanimati što se vrti u pozadini, koji se alati koriste,  sve što je na mojim projektima bilo jako bitno. Kave je bilo više nego dovoljno, što je odlična stvar ako ste programer.

Svaki utorak ujutro održavao se "status meeting" u kojem sudjeluju svi developeri. Svatko iznosi informacije o trenutnom statusu projekta (ili projekata) na kojima radi.. Prvi puta sam čuo za takvu praksu i mislim da je dobra :)

Danijel Sokač, student  2. godine diplomskog studija Informacijsko i programsko inženjerstvo, ak. godina 2016./17.

Isprva sam bio preplašen kako će sve to ići, ali kada je krenulo svidjelo mi se te sam teška srca napustio Graz. Evolaris je firma ugodne atmosfere i kolege na poslu su odlični, jednako kao i mentalitet ljudi u Austriji. Bez stresa, puno smijeha, novi izazovi i novi uspjesi. To sam prošao kroz 5 mjeseci boravka u Grazu. Upoznao sam nove ljude i stekao nova prijateljstva. Također, kako poznajem njemački jezik, poboljšao sam znanje istoga. Drago mi je da sam doživio tako nešto prije završetka faksa. Kada bih mogao, ponovno bih se prijavio za praksu i ciljao neku drugu državu. Ne zato jer mi je užasno u Evolarisu, već zbog zelje za putovanjem i upoznavanjem nove sredine.