Erasmus+ projekti stvaraju prilike za podizanje kvalitete obrazovanja, razmjenu znanja i povezivanje s institucijama diljem Europe i u svijetu te razvoju obrazovnog okruženja koje je inkluzivno, prilagodljivo i usmjereno na potrebe budućih generacija.
Posebno ističemo kako su od ova četiri projekta dva koordinatorska, što ne samo da osnažuje ulogu FOI-ja u međunarodnim akademskim krugovima, već i omogućuje proaktivno upravljanje projektima s velikim utjecajem na obrazovne sustave u Europi i šire.
Projekt SuMoS – Strengthening the ecosystem for sustainable student mobility, započeo je s provedbom 1. listopada 2024. te traje do 30. rujna 2027. FOI je koordinator projekta, a ukupan proračun projekta je 400 000 €. Voditeljica projekta je izv. prof. dr. sc. Katarina Pažur Aničić.
Projekt SuMoS osmišljen je sa širim ciljem jačanja institucionalnog ekosustava za stratešku, strukturiranu i održivu suradnju između visokih učilišta u području mobilnosti studenata kroz razvoj i svrhovito korištenje zelenih praksi, digitalnih alata i pristupa usporedbi kurikuluma. To je zajednička inicijativa za 5 specifičnih ciljeva 5 partnera iz 4 europske zemlje (Francuska, Slovenija, Slovačka i Hrvatska) i 1 zemlje kandidata (Srbija).
Početni sastanak projekta SuMoS će se održati sredinom prosinca na FOI-ju, a više o projektu kao i projektnim aktivnostima i očekivanim rezultatima dostupno je na stranicama projekta - https://sumos-project.eu/en.
Nadalje, FOI je koordinator i projekta DIGITAsia – Digital Transformation of Asian Higher Education, koji traje do 31. listopada 2027., a financiran je iznosom od 719 634 eura. Voditelj projekta prof. dr. sc. Igor Balaban, a planirane aktivnosti su usmjerene na transformaciju obrazovnih sustava u azijskim zemljama - Maldivima, Šri Lanki i Maleziji, promičući obrazovanje 5.0 i digitalnu transformaciju u skladu s načelima društva 5.0. U okviru projekta planirano je educirati 150 visokoškolskih nastavnika koji će osmisliti i provesti 130 hibridnih kolegija na 7 visokoškolskih azijskih ustanova te ponuditi održiv okvir za digitalnu transformaciju. Cilj je također potaknuti međuinstitucionalnu suradnju i razmjenu znanja kroz nacionalne događaje i programe obuke. Osim FOI-ja, projekt okuplja 8 partnera: Open University of Catalonia (Španjolska), Maldives National University, Islamic University of Maldives i Villa College (Maldivi), SLT Campus i University of Peradeniya (Šri Lanka), Universiti Teknologi Malaysia i Universiti Kebangsaan Malaysia (Malezija).
Osim navedenih koordinatorskih projekata FOI ima partnersku ulogu i u sljedeća dva nova projekta.
U projektu AI-HED - Artificial Intelligence in Higher Education Teaching and Learning koji traje do kolovoza 2026. pod koordinacijom sveučilišta Amsterdam University of Applied Sciences (AUAS) iz Nizozemske, FOI sudjeluje kao jedan od partnera uz sveučilišta - University of Applied Sciences BFI Vienna (Austrija) te Polytechnic University of Lisbon (Portugal). Projekt je financiran iznosom od 250 000 eura. Voditelj istraživačke skupine na FOI-ju je doc. dr. sc. Bogdan Okreša Đurić, a cilj je projekta istraživati, testirati i konceptualizirati utjecaj umjetne inteligencije na nastavu i učenje; unaprijediti vještine, kompetencije i stavove nastavnika u korištenju alata umjetne inteligencije u nastavi, unaprijediti vještine, kompetencije i stavove studenata u korištenju alata umjetne inteligencije u učenju te razviti preporuke za visoka učilišta o integraciji alata umjetne inteligencije u nastavu i učenje.
U okviru projekta My Robot, My LearnMate, koji traje do 30. rujna 2026., a financiran je u ukupnom iznosu od 250 000 eura FOI sudjeluje kao partner uz visoka učilišta i škole iz Njemačke, Portugala i Poljske. Voditeljica projekta je Ivana Ružić iz I. osnovne škole Čakovec, a voditelj istraživačke grupe na FOI-ju je prof. dr. sc. Igor Balaban.
Cilj je ovog projekta razviti interdisciplinarni pristup učenju kroz robotiku, umjetnu inteligenciju i STEM obrazovanje za održivi razvoj i inkluzivnu kulturu, prilagođenu svim učenicima. Partnerstvo pet škola i dva fakulteta osigurava inovativnu podršku i korištenje naprednih tehnologija kako bi škole mogle angažirati, povezati i osnažiti učenike u stjecanju znanja i vještina za budućnost. Više o projektu dostupno je na službenoj stranici: https://myrobot-mylearnmate.eu
Zaključno, želimo podsjetiti da uz nove Erasmus+ projekte FOI trenutačno uspješno provodi i ove projekte financirane iz programa Erasmus+: iLed, CUTIE, DEMO i OOOP4FUN, AI2SEP i UNIC.