Skip to content Skip to navigation

BIP “Educating for Global Competence” na CBS International Business School u Kölnu u Njemačkoj

Imena studenata: 
Ema Kos
Anamarija Šešek
Lara Ključarić
Niko Rastija
Matej Desanić
Mjesto boravka: 
Köln, Njemačka
Godina: 
2025
Program: 
Erasmus+ BIP

Fakultet organizacije i informatike je po drugi puta sudjelovao o u Erasmus+ kombiniranom intenzivnom programu (BIP-u) pod nazivom “International Master Week - Educating for Global Competence” koji se ove godine održao na CBS International Business School u gradu Kölnu u Njemačkoj.

 

Na ovogodišnjem izdanju BIP-a “Educating for Global Competence” sudjelovalo je šestero studenata FOI-ja s različitih studijskih programa i razina – Ema Kos i Anamarija Šešek (DS Ekonomika poduzetništva), Lara Ključarić, Niko Rastija i Matej Desanić (PDS Informacijski i poslovni sustavi) te Sven Vujević (DS Organizacija poslovnih sustava) uz koordinatoricu BIP-a na FOI-ju, izv. prof. dr. sc. Kristinu Detelj i voditeljicu Ureda za međunarodnu suradnju, Izabelu Oletić Tušek.

 

Program se fizički održao na sveučilištu CBS International Business School u Kölnu, koje je ujedno bilo koordinator BIP-a. Studenti i nastavnici koji su sudjelovali bili su, osim s UNIZG FOI-ja, s University of Applied Sciences BFI Vienna iz Austrije, University of Florence iz Italije, Iscte - University Institute of Lisbon iz Portugala, University of Economics in Katowice iz Poljske te Hong Kong Baptist University iz Kine.

Studenti su rado s nama podijeli svoje dojmove koje donosimo u nastavku, a galerija fotografija nalazi se ovdje.

Ovo putovanje za mene predstavlja najljepši mogući završetak studija. Najveće bogatstvo koje nosim sa sobom su prijateljstva, timski duh i zajedništvo koje smo izgradili. Vjerujem da bi svaki student trebao doživjeti iskustvo suradnje i druženja s mladima iz različitih zemalja te upoznati raznolike kulture međunarodnih studenata.

Ema Kos, DS Ekonomika poduzetništva

 

Obzirom da mi je ovo prva Erasmus mobilnost, bilo kraća ili duža, iskustvo je bilo sasvim novo. Izuzetno sam zadovoljan načinom i otvorenošću na koji su nas ugostili studenti CBS-a iz Njemačke te pristupačnošću svih ostalih studenata. Projektne grupe su bile vrlo heterogene i multikulturalne što je predstavljalo odličnu priliku za upoznavanje stranih običaja i stjecanje kako poslovnih tako i privatnih veza diljem Europe, ali i svijeta. Definitivno bih preporučio ovo iskustvo i drugima te se radujem ponovo otići na neki sličan program ukoliko se ukaže prilika.

Sven Vujević, DS Organizacija poslovnih sustava

 

Prilika za sudjelovanje na BIP-u u Kölnu je jedno od najvrjednijih iskustava koje ću ponijeti sa sobom na kraju svog akademskog puta. Sudjelovala sam u dijelu programa koji se bavio problemom očuvanja održivosti na tržištima u razvoju. Timovi su sastavljeni tako da je u svakom timu bio jedan član iz partnerske institucije koja sudjeluje u programu, što je doprinijelo razvoju mnoštva kreativnih rješenja za aktualne probleme. Posebno je bilo zanimljivo što su kolege iz Portugala i Hong Konga bili još dublje upućeni u izazove očuvanja održivosti koje smo odabrali kao studije slučaja, te su mogli iznijeti svoja stajališta, što je nama ostalima, koji smo informacije mogli prikupiti samo iz relevantnih izvora na webu, dalo do znanja da nije sve uvijek crno-bijelo kako je prikazano u medijima. Preporučila bih BIP svakoj osobi koja želi proširiti svoje horizonte jer će ih to međunarodno iskustvo zaista obogatiti.

Anamarija Šešek, DS Ekonomika poduzetništva

 

Ovo je bilo moje prvo iskustvo u Erasmus+ programu od početka mojeg školovanja u mom rodnom gradu. Najviše sam se radovao iskustvu rada u međunarodnom okruženju s različitim umovima. U Kölnu sam imao priliku raditi na projektu s kolegama iz različitih kultura, a tu sam upoznao divne i pametne kolege iz Portugala, Italije, Poljske, Austrije, Kine i Njemačke. Iako smo mnogo vremena radili na projektu, ipak su mi najdraži trenutci bili druženje s novim prijateljima. Slušao sam mnogo priča od kolega od kojih su mi neke od njih još uvijek bliske srcu. Toplo preporučujem svim kolegama na FOI-ju da se prijave na buduće BIP programe iz 2 razloga: upoznat ćete nove kolege i dobiti iskustvo rada u međunarodnom okruženju, a BIP služi i kao priprema za semestralni Erasmus program. Ako vam je BIP super, onda iskoristite priliku i prijavite se na Erasmus program!

Niko Rastija, PDS Informacijski i poslovni sustavi

Erasmus BIP program mi je pružio jedno nezaboravno iskustvo i preporučila bi svim studentima da se odazovu i iskoriste tu priliku jer ono pruža mogućnost rada u internacionalnom okruženju i upoznavanje novih divnih ljudi.

​Početkom akademske godine 2024./2025., s obzirom na (ne)količinu obaveza prema studiranju i fakultetu, i poučen mojim odlaskom na semestralnu razmjenu studenata u Amsterdam tijekom akademske godine 2023./2024., odlučio sam se iskušati u intenzivnom kombiniranom obliku Erasmus+ programa “Educating for Global Competence”, koji se održavao na CBS International Business School u Cologneu u Njemačkoj.

Program je trajao pet dana uživo, a prije početka “on-site” dijela imali smo webinar s profesorima, nositeljima našeg kolegija “Emerging markets and sustainability”. S obzirom na to da su na razmjeni sudjelovali studenti iz Portugala, Austrije, Italije, Poljske, Hrvatske, Njemačke i sa sveučilišta u Hong Kongu, bilo je potrebno prvo se upoznati s ekipom te saznati njihove edukacijske pozadine kako bismo mogli bolje surađivati u nastavku projekta. Podijeljeni smo u četiri grupe, a profesori su nas rasporedili tako da studenti s istih sveučilišta ne rade zajedno, čime se ostvarila osnovna ideja razmjene - upoznavanje različitih ljudi i kultura. Ideja je bila da se prije razmjene upoznamo s temom održivosti i činjenicom da bez globalnog pristupa ekonomiji i poslovanju ne možemo ni razmišljati o ekologiji i jednakosti - ključnim čimbenicima za održavanje socio-ekonomsko-ekoloških uvjeta u granicama normale. Svaka je grupa dobila veliki isječak knjige za pročitati prije dolaska, a također i dodatni rad za obradu i prezentaciju, uglavnom vezan uz faktore koji potiču razgovor o održivosti, poput teme “zelenih financija” koju je analizirala moja grupa.

Moja prvotna ideja bila je putovati s fakultetom po Europi, upoznati nove ljude i dobro se zabaviti, razmišljajući pritom da će sve obaveze biti lako rješive. No, teme prezentacija i rasprave koje su uslijedile bile su mi vrlo bliske, budući da se i u slobodno vrijeme bavim istraživanjem i razgovorima o neefikasnosti sustava u kojem živimo. Motivacija za ozbiljno sudjelovanje u razmjeni naglo je porasla, a i članovi moje grupe dijelili su slična razmišljanja. Nakon prezentacije, naši voditelji prof. Johannes Jaeger i prof. Ewa Dziwok potaknuli su nas na raspravu o temama održivosti kako bismo pronašli temu za daljnju analizu. Nakon sat i pol razgovora, odlučili smo obraditi temu “Kritika modernih mjerila kvalitete života”, u kojoj smo kroz teorijski okvir, negativne primjere iz Hrvatske, Hong Konga i Brazila te pozitivne slučajeve iz Italije kritizirali mjerila koja političari koriste za prikazivanje boljih životnih uvjeta nego što to stvarno jesu.

Rad s grupom bio je inspirativan, a povratne informacije i razgovori s profesorima vrlo edukativni. U samo pet dana naučio sam dovoljno o modernim političkim, sociološkim i ekonomskim temama da mogu samostalno nastaviti istraživati. Iako nisam dolazio iz ekonomskog ili društveno-političkog područja, osjećao sam se ravnopravnim članom diskusije, zahvaljujući otvorenosti i kritičkom pristupu svih sudionika.

Izvan predavanja, najviše sam istraživao ljepote grada s ekipom s matičnog fakulteta u Varaždinu. Cologne, iako s bogatom poviješću iz rimskog doba, danas nudi dinamičnu scenu za mlade, uz brojne klubove, barove i kulturna događanja. Uz poznatu katedralu, grad ima alternativne četvrti s uličnom umjetnošću i opuštenom vibrom, što ga čini idealnim za istraživanje i druženje.

Najbolje smo večeri provodili u podrumu našeg hostela, spontano se okupljajući uz pivo i glazbu. Često bismo s lokalnim Nijemcima odlazili u obližnje barove, gdje smo uz glasno navijanje gledali Ligu prvaka, a grad je posebno oživio kad je FC Köln izborio Bundesligu. Noći su bile ispunjene smijehom i prijateljstvom - najdraži trenuci provodili su se u parkovima, u potrazi za najboljim dönerom u gradu.

Na kraju programa osjećao sam se ispunjeno - zbog novih znanja, interkulturalnih iskustava i dubokih veza s ljudima iz cijelog svijeta. Ova razmjena potvrdila je koliko je važno osobni i profesionalni rast graditi kroz otvoreni dijalog i suradnju s različitim perspektivama. Cologne nije bio samo grad za učenje, već i mjesto na kojem sam shvatio koliko nas globalni izazovi povezuju, bez obzira na geografske razlike. Povratak kući donio je sjećanja na inspirativne razgovore i prijateljstva, kao i svježu energiju za daljnje bavljenje temama održivog razvoja. Bez sumnje, ovo iskustvo ostavilo je trajan trag na mom akademskom putu i načinu na koji promatram svijet.

Matej Desanić, PDS Informacijski i poslovni sustavi