Svečana promocija doktora znanosti Sveučilišta u Zagrebu

U velikoj dvorani Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL u subotu, 25. studenoga 2023., održane su dvije svečane promocije doktora znanosti i doktora umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. S Fakulteta organizacije i informatike promovirana je dr. sc. Dunja Dobrinić, koja je 13. siječnja 2023. obranila doktorski rad na temu Utjecaj digitalne zrelosti, konkurentskih prioriteta i stilova odlučivanja na namjeru prihvaćanja digitalnih tehnologija u mikro i malim organizacijama. Diplomu joj je, uz rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepana Lakušića, uručila i dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Marina Klačmer Čalopa.

Tijekom promocija rektor prof. dr. sc. Stjepan Lakušić promovirao je ukupno 232 nova doktora znanosti i doktora umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Nove su doktore znanosti i doktore umjetnosti u ovoj svečanoj prigodi pljeskom pozdravili akademska zajednica te prepuno gledalište.

U skladu s novim protokolom, promocije su započele ulaskom doktorskih kandidata u dvoranu, nakon čega su rektor, prorektori i dekani Sveučilišta u Zagrebu u svečanoj povorci, predvođenoj pedelom, stigli na pozornicu. Uslijedilo je intoniranje himne Republike Hrvatske te govor rektora prof. dr. sc. Stjepana Lakušića.

Čestitajući novopromoviranima, njihovim mentorima i obiteljima, rektor Lakušić rekao je kako je akademska zajednica Sveučilišta u Zagrebu danas javnosti predstavila one najustrajnije, najsnažnije i najuspješnije istraživače koji su pronašli svoj put i okrunili se titulom koju će u budućnosti isticati s ponosom. „Današnji dan nije kraj nego početak ulaska u svijet samostalnoga znanstvenoga istraživanja u kojem se svaki istraživač neprestano razvija i traži odgovore na brojne izazove. U vašem budućem radu uvijek imajte na umu da su sva vaša postignuća temelj napretka zajednice u kojoj djelujete, našega gospodarstva i društva u cjelini. Bez doktora znanosti i doktora umjetnosti ni sama znanost nema budućnost. Ta znanost ne poznaje granice i sada ulazite na igralište u kojem surađujete i natječete se na svjetskoj razini i najbolji ste promicatelji svojeg Sveučilišta i svoje domovine.“, poručio je rektor novim doktorima znanosti i doktorima umjetnosti.

Nakon što su kandidati, odjeveni u svečane toge, izgovorili tekst prisege i rektor ih proglasio doktorima znanosti i doktorima umjetnosti, prebacili su kićanku na akademskim kapama na desnu stranu, čime su i simbolično ušli u novo i više akademsko zvanje. Na svečanostima je uslijedilo uručivanje diploma i doktorskih medalja te upisivanje promoviranih u Knjigu doktora.

Uz prorektore, dekane, prodekane i profesore Sveučilišta u Zagrebu, svečanim promocijama nazočili su brojni gosti i uzvanici.

Sveučilište u Zagrebu bilježi ukupno 597 novih doktora znanosti i doktora umjetnosti promoviranih u 2023. Time je i ove godine potvrđen njegov status vodećega sveučilišta u našoj zemlji, na kojem doktorske studije, kojih se na Sveučilištu u Zagrebu izvodi ukupno 62, uspješno završava uvjerljivo najveći broj novih doktora znanosti i doktora umjetnosti.

Ovom prilikom čestitamo dr. sc. Dunji Dobrinić, ali i FOI-jevim nastavnicima dr. sc. Damiru Vučiću, koji je doktorirao na Kineziološkom Fakultetu te dr. sc. Luki Miliću, koji je doktorirao na Fakultetu elektrotehnike i računarstva te svima promoviranima!

*Izvor: Sveučilište u Zagrebu, fotografije: privatni album