Održan 6. Dan međunarodne suradnje FOI-a

Na Fakultetu organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu u srijedu, 29. svibnja 2013. godine održan je  6. Dan međunarodne suradnje pod nazivom „Godina promjene“.

Ovogodišnji Dan međunarodne suradnje tematski je bio posvećen godini promjena u kojoj nas očekuje ulazak u punopravno članstvo Europske unije, novi financijski prospekt Europske unije i novi zakonski okvir znanosti i visokog obrazovanja u Hrvatskoj. Ti događaji uvjetuju niz promjena u načinu financiranja znanstveno-istraživačke djelatnosti, visokog obrazovanja i međunarodne suradnje na nacionalnoj i europskoj razini. Pokušao se dati odgovor na pitanje koliko smo spremni na promjene i kako se njima prilagoditi.

Program je započeo izlaganjem Marlies Nijenhuis iz Nizozemske. Gospođa Nijenhuis voditeljica je Ureda za međunarodnu suradnju na Hogeschool van Amsterdam s kojim FOI ima sklopljen Erasmus bilateralni ugovor i odličnu suradnju, između ostaloga i na vrlo uspješnom Erasmus projektu E-Discovery, u sklopu kojeg je čak 30-tak studenata s FOI-a sudjelovalo u intenzivnim seminarima diljem Europe. Predstavila je međunarodnu suradnju jednog zapadnoeuropskog sveučilišta. Nakon toga je Loredana Maravić, voditeljica Službe za međunarodnu suradnju, europske poslove i cjeloživotno učenje pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta predstavila Erasmus za sve - Program za obrazovanje i mlade EU u novom programskom razdoblju 2014.-2020. Gospođa Maravić predstavila je ciljeve novog programa, način na koji se zemlje članice EU pripremaju da ga ostvare i promjene koje će nastati u odnosu na sadašnje programe.

Drugi dio ovogodišnjeg Dana međunarodne suradnje bio je posvećen novom programskom razdoblju EU u znanstveno-istraživačkom dijelu. Prof.dr.sc. Diana Šimić, prodekanica za znanstvenoistraživački rad FOI-a predstavila je Horizon 2020, program koji će zamijeniti dosadašnji FP7 program, te brojne promjene koje će on donijeti, s posebnim osvrtom na novosti u području informacijsko-komunikacijskih tehnologija. Uslijedila je panel diskusija „Jesmo li spremni za promjene“ koju je moderirala prof.dr.sc. Diana Šimić, a sudjelovali su: Loredana Maravić iz MZOS-a, prof.dr.sc. Blaženka Divjak, prorektorica za studente i studije Sveučilišta u Zagrebu te mr.sc. Andrija Petrović, direktor Tehnološkog parka Varaždin. Raspravljalo se o spremnosti Hrvatske,a osobito visokih učilišta, za nove EU programe financiranja znanstvenih istraživanja, inovacija  i visokog obrazovanja i na status zemlje članice EU.

U završnom dijelu programa predstavljeni su primjeri dobre praske s Fakulteta organizacije i informatike. Na početku je doc.dr.sc. Igor Balaban predstavio projekt EPNET financiran iz Programa za cjeloživotno učenje. Projekt je započeo s provedbom u siječnju 2013., a trajat će 3 godine. Ukupno je sedam partnera iz Europe i SAD-a, a FOI ima ulogu koordinatora. Zatim su svoja iskustva predstavili Danka Patafta i Dino Alagić, studenti koji su sudjelovali u E-Discovery intenzivnom seminaru u sklopu Erasmus Intenzivnog programa. Ispričali su koliko im je i na koji način ovo međunarodno iskustvo pomoglo pri daljnjem zapošljavanju i studiranju. Sunčica Pavetić i Vedrana Premužić predstavile su svoja iskustva s Erasmus stručnom praksom koja postaje sve popularnija među studentima, jer sami mogu odabrati u kojoj će europskoj zemlji i tvrtki obavljati praksu, te na taj način steći praktično znanje i iskustvo u poslu kojim se i kasnije žele baviti. Asistenti FOI-a Boris Tomaš i IvanŠvogor prezentirali su svoja iskustva s istraživačkih boravaka u inozemstvu. Boris je tri mjeseca boravio na Sveučilištu Porto u Portugalu u sklopu projekta, a Ivan se javio putem skypea s Mälardalen sveučilišta u Švedskoj gdje će ukupno provesti godinu dana također u sklopu projekta.

Ovogodišnjem Danu međunarodne suradnje Fakulteta organizacije i informatike prisustvovali su brojni prodekani za znanost i međunarodnu suradnju te koordinatori međunarodne suradnje s fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kao i ostalih visokih učilišta i škola u Hrvatskoj i inozemstvu, zaposlenici institucija koje se bave provedbom EU projekata, te nastavnici i istraživači, kao i studenti Fakulteta organizacije i informatike.

Prezentacije