Zaposlenici FOI-ja posjetili testni poligon za autonomna vozila ZalaZONE

Objavljeno: 07.03.2019

Dana 1. ožujka 2019. godine, zaposlenici Fakulteta organizacije i informatike dr. sc. Boris Tomaš, doc. dr. sc. Petra Grd i dr. sc. Igor Tomičić posjetili su testni poligon za autonomna vozila ZalaZONE koji se intenzivno razvija pored grada Zalaegerszeg u Mađarskoj.

Osim testnog poligona na površini od 265 ha, u okviru projekta razvija se i Smart City zona, istraživački centar i tehnološki park. Projekt financira mađarska vlada te se vodi u partnerstvu s mađarskim sveučilištima Budapest University of Technology and Economics, University of Pannonia i Széchenyi Istvány University.

U okviru sastanka predstavljen je projekt izgradnje testnog poligona sa svim pratećim sadržajima. Naša institucija otvoreno je pozvana kao potencijalni partner na projektu u funkciji znanstvenoistraživačkog doprinosa na bilo kojoj od brojnih tema s kojima će se projekt u budućnosti susresti (umjetna inteligencija, IoT, cyber security, data science, itd.).

Osim znanstvenih i stručnih istraživanja, predstavljena je inicijativa usklađivanja legislative kojom bi se definirao pravni okvir za uspostavu jedinstvenog testnog područja za područje triju zemalja - Hrvatsku, Mađarsku i Sloveniju. Na području Hrvatske centralno mjesto bio bi grad Varaždin.

Više informacija o ovom projektu možete pogledati ovdje.