Studenti i nastavnici FOI-ja sudjelovali u Erasmus+ kombiniranom intenzivnom programu u Amsterdamu

BIM Amsterdam team

Petero studenata i dvije asistentice Fakulteta organizacije i informatike sudjelovali su na kombiniranom intenzivnom programu u Amsterdamu pod nazivom Global Build! Sustainable and Inclusive Innovation u razdoblju od 28. studenog do 4. prosinca 2021. godine. To je ujedno i prvi takav program u kojem je sudjelovalo Sveučilište u Zagrebu.

U sklopu programa Erasmus Blended Intensive Programme (BIP) studenti FOI-ja dobili su mogućnost sudjelovanja na šestotjednom intenzivnom programu iz područja održivih i uključivih inovacija (Global Build! Sustainable and Inclusive Innovation) u Amsterdamu. Jedan je dio održan online, dok je drugi dio nastave održan na partnerskom sveučilištu Amsterdam University of Applied Sciences - AUAS.

BIP, odnosno kombinirani intenzivni program novi je oblik mobilnosti u sklopu Erasmus+ programa. Riječ je o kratkoročnoj fizičkoj mobilnosti u inozemstvu kombiniranoj s online učenjem i timskim radom u kojoj se primjenjuje inovativni način učenja i poučavanja. Ovakvi programi imaju za cilju kroz nove i fleksibilnije oblike mobilnosti obuhvatiti sve vrste studenata iz svih sredina, studijskih područja i ciklusa te je ovo prvi takav program na kojem je sudjelovalo Sveučilište u Zagrebu.

U programu su sudjelovali studenti Martina Kos, Hasan Čolaković, Fran Geček, Viktor Kapelina i Dorijan Kos, a  studente su pratile i dvije asistentice odnosno studentice doktorskog studija Informacijske znanosti, Larisa Hrustek i Ana Kutnjak. Sudionici su imali priliku istražiti održive inovativne i poslovne modele, raditi u interkulturalnim i interdisciplinarnim timovima te razmišljati i primijeniti tehnike dizajnerskog razmišljanja kako bi došli do poduzetničkih rješenja za specifične probleme i izazove.

Naše djelatnice i studenti vratili su se puni oduševljenja, a ovo su neka od njihovih iskustava.

BIP program pružio mi je nezaboravno iskustvo i usvajanje širokog znanja kroz ukupno šest tjedana kombinirane mobilnosti. Predivno iskustvo vrijedno svake preporuke. – A. Kutnjak, studentica doktorskog studija Informacijske znanosti

Da dobijem priliku sve ponoviti ne bih trebao niti razmisliti dvaput, putovanje je stvarno bilo odlično. Hodajući ulicama očito je da promovira napredak I održivost, sto se savršeno povezuje sa svime što smo tamo radili i učili. – D.Kos , 2. god. PDS, Informacijski i poslovni sustavi

Definitivno nezaboravno iskustvo koje je doprinijelo razvoju znanja i vještina, a neformalno druženje doprinijelo je stjecanju novih prijateljstava. – L. Hrustek, studentica doktorskog studija Informacijske znanosti

Sudjelovanjem u ovom programu želio sam malo razbiti rutinu, naučiti nešto novo na drugačiji način, no čitavo je iskustvo naposljetku preraslo u nešto više pa sam, uz predviđeno gradivo, usvojio i par važnih životnih lekcija tako da ne žalim niti sekunde uloženog vremena. – F. Geček , 2. god. PDS, Informacijski i poslovni sustavi

Voditeljica projekta na FOI-ju bila je doc.dr.sc. Martina Tomičić Furjan, a u organizaciji je pomogao Ured za međunarodnu suradnju. Naši studenti i asistentice u kratkom su razdoblju naučili mnogo te usvojili nove vještine, a uz sve to stekli nove prijatelje te upoznali novu zemlju i kulturu.

Fotografije putovanja pogledajte u nastavku.