Studenti FOI-a pobijedili na međunarodnom natjecanju - "Hakaton"

Tim studenata Fakulteta organizacije i informatike - Alen Huskanović, Andro Krezić, Lovro Predovan i Zoran Antolović pobijedili su na natjecanju u razvoju aplikacije unutar samo 24 sata - popularno zvanom “Hackathonu” koje se održalo na Elektronskom fakultetu u Nišu (Srbija).

Natjecanje je osim natjecateljima iz Srbije bilo omogućeno i studentima iz drugih zemljalja te se na natjecanje prijavio i tim FOI-ja pod mentorstvom asistenta Borisa Tomaša.

Organizatori su se pobrinuli da natjecateljima ništa ne nedostaje i da maksimalno olakšaju 24 sata intenzivnog programiranja. Natjecanju su prethodila predavanja sponzora tehničkog karaktera na kojima su studenti mogli čuti nešto više o tome što ih čeka nakon diplome. Osim natjecanja, studenti su se u pauzi od programiranja mogli opustiti u sobi za odmor igrajući Play Station, Wii, stolni tenis, svirajući gitaru i druženju s kolegama.

Tema ovogodišnjeg “Hakatona” bila je pomoć izbjeglicama - natjecatelji su trebali smisliti i realizirati rješenje koje će izbjeglicama, ali i svima ostalima uključenim u krizu, olakšati aktivnosti. Svi natjecatelji bili su iznimno kreativni te se na prezentaciji rješenja moglo vidjeti mnoštvo različitih funkcionalnosti i korištenih tehnologija.

Pobjetnički tim Open Systems and Security Lab s Varaždinskog FOI-ja razvio je sustav (mobilnu i web aplikaciju) koji je izbjeglicama na jednostavan način omogućio pristup informacijama, pretplatu na kanale i push notifikacije, ponudu i potražnju pomoći izravno između izbjeglica i građana dobre volje te jednostavniju identifikaciju izbjeglica kroz mobilnu aplikaciju. Iako većina izbjeglica posjeduje smartphone, studenti su kroz NFC kartice omogućili korištenje sustava i onima bez uređaja kako bi se povećala propusnost i sigurnost u vrijeme krize. Predstavljeni koncept funkcionira po principu mreže povjerenja država gdje nakon prve registracije izbjeglice, nije nužno registrirati se kod ulaska u svaku zemlju. Studenti su predstavili i rješenje za efikasniji pronalazak nestalih osoba, pogotovo djece, kroz mogućnost ugrađivanje modula za prikaz fotografija nestalih u tzv. “404 stranice” svih web stranica koje to žele. Takva “poklonjena” 404 stranica prikazuje u osnovne informacije o nestalim osobama čitateljima koji se “izgube” na Internetu. Članovi tima su za najbolje ocijenjenu ideju i aplikaciju osvojili quadcoptere.

Studenti su zahvalni organizatorima (SICEF) na pruženoj prilici, Fakultetu i Laboratoriju za otvorene sustave i sigurnost na potpori te poduzećima Rentlio, Repsly i Trikoder na izlasku u susret i fleksibilnosti radnog vremena.

Svim studentima koji se dvoume oko prijave na natjecanja ovogodišnji pobjednici SICEF “Hakatona” savjetuju da ne čekaju niti trenutka i odmjere snage s kolegama.

Slike pobjedničkog tima s natjecanja možete pogledati u nastavku.

12118993_921351641287259_1172606519308261060_n 12243277_920713418017748_3795430193673653710_n