Potpisivanje sporazuma s prvim studenskim poduzećem - Tourgentom

U četvrtak, 10. prosinca 2015. godine, na Fakultetu organizacije i informatike u prostorijama Dekanata održati će se potpisivanje sporazuma s Tourgentom, prvim studentskim poduzećem koje je ušlo u novi sustav pružanja podrške osnivanju studentskih poduzeća FOI-ja, startup@foi

Slijedeći svjetske trendove poticanja poduzetništva na sveučilišnoj razini, startup@foi tako studentima nudi podršku u osnivanju vlastitog poduzeća u obliku stručne i financijske pomoći.

Poduzeće su osnovali Matija Matija i Milan Kovačić, studenti preddiplomskog studija „Informacijski i poslovni sustavi“ i Ivan Jolić, njihov kolega s preddiplomskog studija Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Poduzeće će se baviti razvojem aplikacije „Tourgent“, orijentirane na autobusne prijevoznike i turističke agencije koji međusobno surađuju. Svrha aplikacije je putem cloud usluge autobusnim prijevoznicima i turističkim agencijama koji zajedno surađuju olakšati poslovanje. Tourgent tako korisnicima osigurava lakšu komunikaciju, praćenje vlastitih autobusnih tura te troškova i profita. Na temelju predloženog poslovnog plana i razrade opisa ideje, Tourgent tako postaje prvo studentsko poduzeće koje je ušlo u novi sustav podrške studentskih poduzeća, startup@foi, uspostavljen na Fakultetu organizacije i informatike.

Unutar startup@foi sustava podrške, a u svrhu podupiranja izvrsnosti i razvoja poduzetničke svijesti, FOI studentima pruža podršku u osnivanju vlastitog studentskog poduzeća, u obliku besplatnog savjetovanja, pravne pomoći, pokrivanja troškova računovodstvenih usluga, spajanja s uspješnim predstavnicima IT scene te osiguravanja mjesta za inkubaciju u Tehnološkom parku Varaždin. Da je takva vrsta sustava zanimljiva i poslodavcima pokazuje i interes pojedinih poduzeća koja su se samoinicijativno ponudila da budu mentori studentskim „startupovima“. Tako je jedno od poduzeća koje se samoinicijativno javilo sa željom za suradnjom poduzeće Degordian. Oni će kao svojevrsni mentori studentima pružati svoj know-how, držatipoduzetničke prezentacije i provoditi radionice, pozvati ih na konzultacije u svoje urede te im pružiti stručnu podršku kako bi njihova poduzetnička ideja postala stvarnost.

Fakultet organizacije i informatike uspostavom ovakve vrste podrške studentima na tragu je svjetskih trendova poticanja poduzetništva uspostavom sveučilišnih akceleratora za razvoj studentskih poduzeća.